​RegioJet posílil od října spojení mezi Prahou a Bratislavou

24.10.2023 13:21

 - Soukromý dopravce RegioJet rozšířil od října počet vlakových spojů mezi Prahou a Bratislavou. Dosud zde provozoval tři páry spojů, nově vypravil ještě jeden spoj navíc. Dopravce také ponechá posílené spojení mezi Prahou a Košicemi a čeká, zda dostane od polského drážního úřadu povolení k provozu spojů mezi německým Hannoverem a polskou Přemyšlí. Zároveň chce příští rok zahájit provoz na lince z Prahy do Berlína, uvedla v tiskové zprávě mluvčí firmy Alexandra Janoušek Kostřicová.

Nový spoj mezi Prahou a Bratislavou vyjíždí z Prahy odpoledne v 17:15, ze slovenského hlavního města jede ráno v 6:21. Celkem tak RegioJet zajistí mezi Prahou a Brnem deset párů spojů, přičemž jejich cílová či výchozí stanice je buď Bratislava nebo Vídeň či Budapešť, v jednom případě Žilina. Nabídka železničního spojení mezi Brnem a Prahou tak dále naroste a přes den je možné téměř stále využívat půlhodinový interval, protože České dráhy provozují své spoje v hodinovém intervalu a RegioJet až na výjimky taktéž. České dráhy plánují mezi Prahou a Brnem denně 19 dálkových spojů, které končí či začínají převážně v Budapešti či Grazu, a jezdí tedy přes Bratislavu, respektive přes Vídeň.

Již v červenci RegioJet zvýšil počet spojů mezi Prahou a Košicemi ze dvou na tři a toto posílení ponechává i pro nový jízdní řád, přičemž jeden spoj je noční. České dráhy v dané relaci provozují dva spoje, jeden z nich je noční.

Dopravce má také zažádáno o povolení přístupu na polskou železniční síť, aby mohl provozovat spoje mezi Německem a polsko-ukrajinskou hranicí, protože Přemyšl funguje jako přestupní uzel pro dopravu dále na Ukrajinu a dnes sem přijíždějí vlaky z Prahy. V případě linky Praha - Berlín dopravce hledá se správci železniční infrastruktury konkrétní trasy. "Na lince očekáváme poskytování stejných služeb, jaké máme ve vlacích nyní," uvedl finanční ředitel Petr Kohoutek. Na trase z Prahy do Berlína nyní jezdí vlaky Českých drah ve spolupráci s Deutsche Bahn.

Zdroj: Doprava