AWT mají chuť expandovat na jih Evropy

07.01.2016 16:32

Polská skupina PKP Cargo chce prostřednictvím nedávno získané české firmy AWT expandovat na jih Evropy. Hodlá nákladní železniční dopravou propojit přístavy na Baltu, v Severním moři a na Jadranu. Z terminálu AWT v Ostravě – Paskově vytvoří svou mezinárodní logistickou základnu. Vedle přeprav mezi severem a jihem Evropy skupina chce zintenzivnit železniční spojení s Čínou. V současnosti tam vypravuje vlaky třikrát týdně.

PKP nedávno dokončila převzetí 80procentního podílu v Advanced World Transport (AWT) od miliardáře Zdeňka Bakaly. Nákup většinového podílu v tuzemské nákladní železniční dvojce za 103 milionů eur (2,8 miliardy Kč) je jednou z největších akvizic PKP v posledních letech a druhou největší polskou investicí v Česku v historii.

Skupina PKP Cargo loni hospodařila se ziskem 276 milionů zlotých (přes 1,8 miliardy Kč). Společnost byla založená v roce 2001, od října 2013 se s jejími akciemi obchoduje na varšavské burze. Denně vypravuje zhruba tisíc vlaků, poskytuje služby 10.000 zákazníkům. Vedle Polska a Česka působí například na Slovensku, v Německu, Rakousku, Belgii, Nizozemsku, Maďarsku a Litvě.

Zbývající pětinový podíl v AWT drží společnost Minezit SE. S ní PKP Cargo podepsalo smlouvu upravující mimo jiné případný odkup zbývajících akcií AWT. Ve vozovém parku skupiny AWT je více než 170 lokomotiv a 5000 vozů. V Česku má vedle terminálu kombinované dopravy v Paskově u Ostravy zhruba 400 kilometrů vlastních tratí a provozuje přes 60 železničních vleček.

Zdroj: Doprava