AŽD Praha dodá do Makedonie zabezpečovací zařízení

16.01.2015 10:40

– Česká společnost AŽD Praha podepsala smlouvu o dílo v hodnotě 3,1 milionů eur na dodávku a instalaci zabezpečovacího zařízení pro železniční koridor Kumanovo- Beljakovce, Makedonie. V tendru, vyhlášeném správcem infrastruktury železnic Makedonie v roce 2013, se česká společnost zařadila jako jeden ze zhotovitelů vedle německé společnosti H.F. Wiebe GmbH & Co KG, a italské společnosti MerMec S.pa.

Práce AŽD Praha zahrnují projekci, výrobu, dodávku, instalaci, testování a uvedení do provozu staničních a traťových zabezpečovacích zařízení pro celkem tři železniční stanice na trati dlouhé 31 kilometrů a systému jejich dálkového řízení.

„Jedná se spíše o menší zakázku, ale o to větší má strategický význam. V Makedonii se totiž jedná o historicky první aplikaci plně elektronických zabezpečovacích zařízení, a tak si nemůžeme dovolit žádné zaváhání,“ říká ředitel zahraničního marketingu a obchodu AŽD Praha Petr Žatecký. Podle jeho slov země bývalé Jugoslávie dlouhodobě patří mezi prioritní trhy této firmy.

Vedle tohoto projektu v Makedonii nyní AŽD Praha realizuje například prestižní projekt rekonstrukce hlavního nádraží Bělehrad v Srbsku. „Od obou těchto projektů si slibujeme posílení a upevnění naší pozice na trzích zemí bývalé Jugoslávie,“ dodal Žatecký. Práce na projektu započaly již na podzim 2014, ještě před podpisem smlouvy, naplno se však projekt rozbíhá se začátkem roku 2015, a měl by být dokončen v září roku 2016.

Zdroj: Doprava