AŽD Praha dokončila modernizaci řízení hlavního bělehradského nádraží

05.02.2016 06:00

- Společnost AŽD Praha dokončila modernizaci zabezpečovacího zařízení hlavní stanice Bělehrad Centrum–Prokop v Republice Srbsko v rekordním čase 420 dní. Hodnota projektu byla 25,8 milionu €, z čehož smlouva se společností AŽD Praha dosahovala hodnoty 4,2 milionu €.

Dne 26. ledna 2016 se představitelé AŽD Praha společně s velvyslankyní České republiky v Bělehradě Ivanou Hlavsovou a ekonomickým diplomatem Jiřím Králem zúčastnili slavnostního dokončení první fáze rekonstrukce železniční stanice Bělehrad – Centrum (Prokop). Akce se zúčastnil i předseda vlády Srbska Aleksandar Vučić, který stanici slavnostně otevřel. Na realizaci první fáze rekonstrukce se v rámci konsorcia firem vedených srbskou společností Energoprojekt podílela také společnost AŽD Praha, která byla hlavním dodavatelem moderní zabezpečovací technologie.

„Část projektu, který realizovala společnost AŽD Praha, zahrnovala projektování, výrobu, dodávku, instalaci, zkušební testy a uvedení do provozu plně elektronického staničního zabezpečovacího zařízení ESA 44-SB, včetně venkovních prvků jako jsou elektromotorické přestavníky řady EP600, elektrické ohřevy výhybek, LED návěstidla typu LLA-2, počítače náprav a další. Celkově bylo zabezpečeno 42 výhybek na 10ti kolejích“ řekl ředitel Zahraničního obchodu a marketingu AŽD Praha Petr Žatecký.

Stanice Bělehrad-Centrum (Prokop) je čtyřicet let starým projektem, který měl být řešením modernizace železničního uzlu. Jeho výstavba s četnými přestávkami a změnami v plánování trvá již od roku 1977. „Naše spolupráce se srbskými železnicemi tímto projektem rozhodně neskončila. V plánu je modernizace přibližně 108 kilometrů trati Niš-Dimitrovgrad a dodávka zabezpečovacího zařízení pro tepelnou elektrárnu TENT, kde by se AŽD Praha také ráda podílela.

Zdroj: Doprava