Bombardier chce v České Lípě svařovat více vlaků

22.12.2017 15:48

Českolipský výrobce vlakových souprav Bombardier Transportation CR plánuje rozšíření výroby. Společnost, která už v současnosti zaměstnává zhruba 920 pracovníků, z toho stovku zahraničních, chce v příštích dvou letech přijmout dalších 800 lidí.

 

Za potřebí pro rozvoj firmy budou profese jako svářeči a lakýrníci. „Zaměstnanci, o kterých hovoříme, nám pomohou zvýšit naší výrobu až trojnásobně,“ řekl České televizi výrobní ředitel podniku Milan Pešek.

 

Českolipská firma Bombardier Transportation CR je součástí nadnárodní skupiny Bombardier, která je předním světovým výrobcem dopravních řešení od regionálních a obchodních proudových letadel až po vybavení pro železniční dopravu.

 

 

V České Lípě se podle mluvčího firmy Vlastimila Waice aktuálně vyrábějí osobní vlaky pro francouzské železnice, do roku 2020 má firma zajištěné zakázky také pro železnice v Belgii a Rakousku. V roce 2015 uskutečnil Bombardier Transporter CR podle obchodního rejstříku zakázky za 1,8 miliardy korun a jeho hospodaření skončilo ziskem téměř 107 milionů. Loňské údaje zatím k dispozici nejsou. Veškerá produkce českolipské firmy míří do zahraničí.Plány na rozšiřování jsou hezké, ale kde brát pracovníky?

 

 

 

Parametry rozšiřování podnik zatím neprozradil. Se snahou expandovat ale může mít Bombardier potíže kvůli náboru nových pracovníků. Na Českolipsku panuje nízká nezaměstnanost. „V současné době je to dvě celé osm desetiny procenta a pohybujeme se skoro na historických číslech,“ upřesňuje ředitelka Úřadu práce v České Lípě Marcela Ottová.

 

 

 

Starosta Nového Boru Jaromír Dvořák (Starostové pro Liberecký kraj) je rád, že se bude v regionu rozvíjet jiný průmysl než automobilový nebo sklářský. Otázkou ale podle něj zůstává, zda je infrastruktura v regionu na takové rozšíření výroby připravena. Už dnes komunikace v České Lípě a okolí náporu automobilů sotva stačí.

 

 

Zdroj: čtk