Brno má už jistou dodávku dalších tramvají

07.07.2024 18:01

Dopravní podnik města Brna (DPMB) udělal definitivní tečku za plány na pořízení nových obousměrných tramvají Škoda ForCity Smart 45T. Se Škodou Transportation uzavřel dodatek k rámcové smlouvě, kterou objednal dalších dvacet tramvají. Pět by jich mělo být dodáno do konce příštího roku, patnáct do poloviny roku 2026.

Vyplývá to z dokumentu v registru smluv. DPMB vysoutěžil rámcovou smlouvu na dodávku až 40 tramvají na počátku roku 2021. Protože mu ale město neposkytlo dostatek peněz, objednal pouze pět tramvají. Další objednávka přišla až loni na podzim, kdy město objednalo dalších patnáct tramvají. Novou objednávkou na dalších dvacet tramvají tak dopravní podnik vyčerpá celou rámcovou smlouvu.

Podle dokumentu má být pět tramvají z poslední objednávky dodáno do konce příštího roku, zbývající do poloviny roku 2026. Město tak čeká během příštích dvou let dodávka 35 nových tramvají.

Otálení ale vyšlo Brno draho. Kvůli nárůstu cen surovin přistoupil DPMB na požadavek Škody a za jednu tramvaj namísto vysoutěžených 59 milionů korun zaplatí 75 milionů korun. V praxi tak nové tramvaje budou Brno stát o 560 milionů korun více, než za kolik je vysoutěžil.

Zdroj: dpp