Brno – Znojmo po nové trati a pod dráty?

16.08.2019 16:35

Správa železniční dopravní cesty chce výrazně vylepšit železniční spojení mezi Brnem a Znojmem. Vypsala tento týden zakázku na studii, která má zhodnotit možnosti „modernizace, rekonstrukce a novostavby železniční infrastruktury, včetně její elektrizace, v definovaném směru Brno – Znojmo.“ Zakázka má hodnotu necelých pět milionů korun.

„Co se týče rychlosti, cestovní doby, investičních nákladů a termínu realizace – to všechno nám má zodpovědět právě uvedená studie proveditelnosti, je to účel jejího zpracování a nedovolíme si cokoli z uvedeného zatím předurčovat,“ uvedla na dotaz mluvčí SŽDC Nela Friebová.

Cíle správy železnic tak jsou podle ní zatím obecné: zkrácení jízdních/cestovních dob, zvýšení konkurenceschopnosti a atraktivity systému železnice, zlepšení dopravní obslužnosti, zvýšení kapacity, stability grafikonu vlakové dopravy, snížení provozních nákladů, zajištění efektivity a energetických úspor, zvýšení bezpečnosti provozu a cestujících.

Ve hře je zatím několik projektových variant, které mohou být na základě dalšího vývoje a projednávání různě kombinovány či modifikovány. Všechny varianty začínají ve směru od Brna až za stanicí Střelice. V úvahu přitom připadají i stavby tratí na zelené louce, a to především mezi Moravskými Bránicemi a Znojmem, případně napojení z Hrušovan na koridor (trať 250) či budoucí vysokorychlostní trať.

Zdroj: Doprava