ČD hlásí nárůst počtu cestujících

02.05.2015 11:26

– České dráhy v loňském roce přepravily 3,3 milionu cestujících v mezistátní přepravě, což je o téměř jedno procento více než v roce 2013, a dosáhly přepravního výkonu 728,4 milionu osobokilometrů, tedy o 3,5 procenta více než v roce 2013. Průměrná přepravní vzdálenost v mezistátní přepravě je u ČD 220 kilometrů. Počet cestujících v mezistátní dopravě dlouhodobě roste. Informoval o tom mluvčí ČD Petr Šťáhlavský.

Ve srovnání s rokem 2011 přibylo loni skoro 800 tisíc cestujících (+30 %) a přepravní výkon stoupl téměř 2,5násobně (+140 %). Průměrná přepravní vzdálenost stoupla ze 119 na 220 kilometrů. České dráhy ve spolupráci se zahraničními partnery rozšiřují nabídku tzv. Včasných jízdenek Evropa, které je možné koupit v eShopu na internetu. V současnosti se nabídka nejvíce rozšiřuje na všechny stanice vybrané pro mezinárodní odbavení v Německu, Rakousku a na Slovensku. Podstatným způsobem se rozšiřuje také počet nástupních a výstupních destinací v České republice.

Včasné jízdenky Evropa je dnes možné zakoupit v mnoha relacích nejen z Prahy nebo z Brna, ale také například z Českých Budějovic, Plzně, Ostravy, Pardubic, Olomouce a z dalších větších stanic v České republice zahrnutých do mezistátního odbavení. V Německu a v Rakousku se pak nabídka cílových destinací rozšířila na všechny stanice, do kterých se vydávají i běžné mezinárodní jízdenky. Ke stejnému rozšíření nabídky Včasných jízdenek došlo také na Slovensku.

Včasné jízdenky Evropa lze na internetu zakoupit nejen do Německa, Rakouska nebo na Slovensko, ale také do vybraných měst v dalších státech, například v Maďarsku (Budapešť), Polsku (Varšava, Krakov, Vratislav, Kladsko), Dánsku (Kodaň, Aarhus) nebo Slovinsku (Lublaň).

Zdroj: Doprava