ČD - Telematika loni kvůli krizi mírně snížila zisk

16.05.2021 20:13

- Telekomunikační firma ČD - Telematika, v níž vlastní většinový podíl České dráhy, loni zaznamenala zisk před zdaněním 66,9 milionu korun, což je meziročně o 6,6 milionu méně. Zhruba o 20 milionů klesly společnosti i tržby na 1,67 miliardy korun. Hospodaření firmy a snížení výnosů ovlivnila především koronavirová krize, oznámila dnes ČD - Telematika. České dráhy v současnosti plánují odkup od skupiny PPF zbylého zhruba 30procentního podílu ČD - Telematiky, nyní ve firmě mají přes 70 procent.

"Mírné meziroční snížení všech uvedených ukazatelů bylo ovlivněno zejména vývojem epidemické situace, kde oblast obchodu byla ovlivněna situací u řady zákazníků, kteří museli v průběhu roku 2020 přehodnotit své plány a investiční záměry, na jejichž realizaci byl vázán původní obchodní plán," uvedla firma. Náklady společnosti navíc zvýšily nové bezpečnostní nároky na ochranu zaměstnanců před pandemii koronaviru. I přesto společnost označila loňské výsledky za úspěšné.

ČD - Telematika se v rámci svých obchodních aktivit soustředila zejména na poskytování služeb servisu a údržby a výstavby telekomunikačních infrastruktur a velkoobchodní telekomunikační služby a doplnila je o instalaci mobilní části evropského vlakového zabezpečovacího systému ETCS. Aktivní byla společnost i v oblasti internetem ovládaných moderních technologií a silniční telematiky.

I přes krizi ČD - Telematika vloni hospodařila bez dluhů. "To jí umožňuje investovat do dalšího rozvoje a růstu a zároveň vytváří protiváhu k existujícím provozním rizikům," podotkla firma.

ČD - Telematika nabízí ICT služby státním i soukromým organizacím, zejména internetové, datové a telekomunikační služby. Firma působí také v dopravě, kde spolupracuje s Českými drahami na vybavení vlaků bezpečnostními technologiemi. Firma zaměstnává přes 500 lidí. Většinovým vlastníkem firmy jsou České dráhy, necelých 30 procent dál vlastní skupina PPF. Její podíl nyní dráhy chtějí odkoupit, podle serveru Seznam Zprávy to bude stát 850 milionů korun. Akvizici zatím schválilo představenstvo ČD, potvrdit ji ještě musí dozorčí rada a řídící komise společnosti.

Zdroj: Doprava