České dráhy byly loni pátý rok v řadě v zisku

01.05.2020 15:31

Skupina České dráhy loni zvýšila mírně svůj zisk z 1,185 miliardy korun na 1,315 miliardy korun. Po roce se vrátil do plusu i nejdůležitější segment státního dopravce: osobní doprava. Vyplývá to z dnes zveřejněné výroční zprávy. Firmě výrazně pomohly kompenzace za státní slevy pro seniory a mládež.

„Rostla průměrná přepravní vzdálenost i obsazenost vlaků. Více než desetiprocentní růst výnosů jsme zaznamenali zejména na klíčových dálkových linkách a v příměstských vlacích v okolí velkých aglomerací,“ uvedl předseda představenstva Českých drah Václav Nebeských. Firma loni přepravila 182,1 milionu cestujících.

V segmentu osobní dopravy se dopravce dostal loni do zisku 58 milionů korun, o rok dříve firma prodělala 230 milionů korun. Z velké části tržby vylepšily příjmy ze státních kompenzací za levnější jízdné pro studenty a seniory. Ty vzrostly ze 732 milionů korun (v roce 2018 platily slevy jen čtyři měsíce) na loňských 2,3 miliardy korun.

Podle člena představenstva a náměstka generálního ředitele ČD pro ekonomiku Patrika Horného však proti vyšším příjmům stály rostoucí výdaje. „V řádu stovek milionů korun meziročně vzrostly náklady na trakční elektřinu a zvýšily se také osobní náklady v souvislosti se situací na trhu práce. Segment osobní dopravy nicméně skončil v souladu s plánem,“ řekl Horný.

Dotace, tedy úhrada prokazatelné ztráty ze strany státu a krajů, ovšem zůstala zhruba na stejné úrovni – 14,3 miliardy korun. Zatímco stát drahám po zavedení slev úhradu snížil o zhruba 400 milionů na 4,26 miliardy korun, kraje drahám stejnou částku přidaly, když poslaly téměř deset miliard.

Zdroj: Doprava