České dráhy hospodařily v prvním pololetí se ziskem

03.09.2014 10:01

– České dráhy vykázaly po prvních šesti měsících letošního roku zisk po zdanění ve výši 158 milionů korun. Loni v pololetí přitom celá skupina hospodařila se ztrátou 510 milionů korun. Podle předsedy představenstva a generálního ředitele ČD Daniela Kurucze stojí za zlepšením výsledků mimo jiné zvýšení tržeb u osobní dopravy a provozní úspory.

Se ziskem 540 milionu korun skončilo hospodaření nákladní dopravy, která tak vylepšila loňská pololetní čísla o více než 300 milionů korun. Osobní doprava snížila loňskou ztrátu z 644 milionů korun na 262 milionů korun. O 131 milionů korun na 16,4 miliardy vzrostly tržby z hlavní činnosti. Za růstem podle Kurucze stála především osobní doprava, která dokázala tržby navýšit o 432 milionů korun na zhruba deset miliard korun. Zhruba 137 milionů z toho představovaly tržby z prodaných jízdenek.

Naopak nákladní doprava zaznamenala pokles tržeb o 345 milionů na 6,3 miliardy korun. Důvodem je podle Českých drah vysoká konkurence zejména v přepravách hnědého a černého uhlí, která následně vede ke snižování cen za přepravu. Tyto ztráty se podařilo do značné míry vykompenzovat snížením provozních nákladů. „Jsme rádi, že se nám podařilo zastavit propad Českých drah," uvedl k výsledkům Kurucz s tím, že za půl roku jde o významný obrat v hospodaření. Celá společnost podle něj proti předešlému období uspořila zhruba 737 milionů korun. Na úsporách se podílely především snížené náklady na elektřinu a naftu a snížily se i osobní náklady, marketing a právní služby.

Za celý loňský rok skupina České dráhy prohloubila ztrátu na téměř dvě miliardy korun, na čemž se podílela zejména osobní doprava s celkovou ztrátou asi 1,8 miliardy korun. Naopak nákladní doprava skončila v zisku 522 milionů Kč po téměř dvoumiliardové ztrátě rok předtím. Celkový dluh Českých drah vzrostl za letošní první pololetí o 1,2 miliardy korun na 34 miliard korun, uvedl náměstek pro ekonomiku Pavel Krtek. Zadlužení skupiny se má podle střednědobého plánu zvyšovat do roku 2016. Od roku 2017 by poté měly být veškeré roční investice nižší než odpisy a zadlužení dopravce se začne snižovat, dodal.

Skupina Českých drah, do níž patří například Výzkumný ústav železniční a poskytovatel datových služeb ČD Telematika, zaměstnává 25.000 lidí.

Zdroj: čtk