České dráhy loni hospodařily se ziskem

08.05.2015 10:16

– Hospodaření skupiny České dráhy se loni dostalo do čistého zisku 156 milionů korun po předloňské ztrátě téměř dvě miliardy korun. Osobní doprava, které představuje hlavní činnost státního dopravce, zmírnila ztrátu proti dřívějším zhruba dvěma miliardám na 865 milionů korun. Celkové tržby skupiny mírně vzrostly o 175 milionů na 33 miliard korun. Vyplývá to z výroční zprávy, kterou České dráhy zveřejnily na svých internetových stránkách.

Důvodem zlepšení výsledků v osobní dopravě je podle managementu růst počtu cestujících. „Dynamicky se rozvíjí především dálková a příměstská doprava. Také díky tomu stouply tržby z hlavní činnosti o 800 milionů korun," uvedl ve zprávě předseda představenstva Českých drah Pavel Krtek. Dodal, že firma snižovala provozní i režijní náklady. Ziskem po zdanění 877 milionů korun skončilo hospodaření nákladní dopravy, kterou zajišťuje dceřiná společnost ČD Cargo. Proti roku 2013 jde o zlepšení o 100 milionů korun. Zde jsou podle managementu důvodem především úspory, které loni dosáhly několik set milionů korun.

Tržby nákladního dopravce klesly o více než půl miliardy na 13,6 miliardy korun. O 1,6 milionu tun na 68,3 kleslo množství přepraveného zboží, snížila se i průměrná přepravní vzdálenost, na kterou Cargo zásilky vozilo. Meziročně to bylo o šest kilometrů na 169 kilometrů. V osobní dopravě vzrostly tržby o čtyři procenta na 20,7 miliardy korun. Zhruba 13 miliard korun z toho představovaly platby od krajů a ministerstva dopravy na uhrazení prokazatelné ztráty z provozu. Počet cestujících vzrostl o 800 tisíc na 170 milionů, což se odrazilo i v obsazení vlaků. Obsazenost činila průměru 26 procent, což je zlepšení o jeden procentní bod. Průměrná vzdálenost, kterou lidé vlaky Českých drah jezdili, zůstala na 41 kilometrech.

Celkové zadlužení skupiny vzrostlo na 36 milionů korun. Čistý dluh je ve skutečnosti nižší, nevyužité čtyři miliardy korun pocházejících mimo jiné z loňské podzimní emise dluhopisů dopravce stále drží na bankovních účtech, dodal mluvčí společnosti Radek Joklík. Kromě osobního a nákladního dopravce patří do skupiny Českých drah například Výzkumný ústav železniční či poskytovatel datových služeb ČD Telematika. Společnost v Česku zaměstnává 25 tisíc lidí.

Zdroj: čtk