České dráhy obnoví přímé spojení s Maďarskem

01.07.2020 10:48

Česko bude mít opět po třech a půl měsících přímé železniční spojení s Maďarskem. Zatím půjde o jediný vlak denně, důvodem jsou i problémy na maďarské železnici, kdy při nedávných povodních došlo k poškození trati podél Dunaje (úsek Szob – Nagymaros).

Obnova se týká spoje EC 173 / 172 Hungaria z Budapešti do Berlína. Vlak obsluhovaný maďarskou soupravou pojede v celé trase mezi Budapeští, Bratislavou, Prahou, Berlínem a Hamburkem. Ve směru z Maďarska přes Slovensko a ČR do Německa pojede poprvé 1. července, v opačném směru ho cestující můžou použít od 2. července. Ostatní denní vlaky EC z ČR a Slovenska zatím do Maďarska zajíždět nebudou, jejich cílovou, resp. výchozí stanicí, budou i nadále Nové Zámky. Noční spojení vlakem Metropol zatím nebude v provozu.

Mezi Bratislavou a Budapeští vlak Hungaria pojede náhradní, zhruba o hodinu delší trasu přes Rajku a Györ. Vlaky budou nově začínat a končit v Budapešti na východním nádraží (Keleti pu.) místo obvyklého západního (Nyugati pu.). Vzhledem k jízdě odklonem nebudou spoje EC 173 / 172 obsluhovat stanice Nové Zámky, Štúrovo, Szob, Nagymaros-Visegrad a Vác. Cestující z jižního Slovenska použijí ostatní pravidelné spoje.

Vlak EC 172 bude ze stanice Budapest Keleti pu. odjíždět o 65 minut dříve než obvykle, tj. už v 6:35, v opačném směru bude vlak EC 173 do Budapešti přijíždět o 64 minut později, tj. až ve 21:24. V úseku z Bratislavy přes Prahu a Berlín do Hamburku a naopak pojede tento vlak v obvyklých časech podle pravidelného jízdního řádu.

Ostatní vlaky EuroCity Metropolitan budou i nadále jezdit ve zkráceném úseku Praha – Bratislava – Nové Zámky. Noční spoj Metropol mezi Budapeští a Prahou až do odvolání nejezdí. O obnovení provozu denního i nočního spojení do Maďarska se vedou intenzivní jednání. Termín bude záviset na dokončení opravných prací na trati v úseku Szob – Nagymaros. Předpokládaný termín je 16.7.

Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) od zítřka obnoví kompletní provoz přes přes Rajku. V případě přechodové stanice Čaňa budou vlaky Vlaky EC 181 Rákoczi, EC 187 Rákoczi, EC 186 Hornád budú od 1. 7. do 19. 8. 2020 kvůli výlukám v Maďarsku vedeny odklonem, některé dny pak bude náhradní autobusová doprava z Košic až do Miškolce.

Zdroj: Doprava