České dráhy od víkendu přeruší provoz vlaků do Německa

13.02.2021 16:38

České dráhy počínaje nastávajícím víkendem zastaví provoz všech mezistátních vlaků mezi Českou republikou a Německem. Opatření se týká všech dálkových i regionálních spojů ČD a jejich partnerů na všech hraničních přechodech do Bavorska a Saska. Důvodem jsou protiepidemická opatření německých úřadů. Od neděle Skončí také spojení Liberce se Žitavou na lince L7 provozované Die Länderbahn a GW Train Regio ze Sokolova do Zwotentalu.

Opatření platí do odvolání, přesný termín obnovení provozu bude záviset na vývoji ochranných opatření německé strany a vývoji nákazy Covid-19 v České republice. Dráhy zároveň posílí souběžné vnitrostátní dálkové linky tak, aby zajistily dostatečnou kapacitu ve stávajících spojích.

V dálkové dopravě se opatření dotkne provozu linek Ex5 Praha – Berlín – Hamburk/Kiel a Ex6 Praha/Plzeň – Domažlice – Mnichov, v regionální dopravě pak všech přeshraničních linek Českých drah spojující ČR se Saskem a Bavorskem. Dálková doprava bude postupně utlumena v průběhu soboty, od neděle provoz zcela utichne. Mezistátní regionální vlaky přestanou jezdit v přeshraničním úseku od neděle, přičemž většina z nich bude zachována ve vnitrostátních úsecích.

Hromadná doprava mezi Českou republikou a Německem zatím není přerušena zcela. V systému stále zůstávají autobusové spoje Flixbusu z Prahy do Berlína i linka Lufthansy Praha – Frankfurt nad Mohanem.

K jarním měsícům se vrací provoz na trati z Liberce do Varnsdorfu. Vlaky zde projíždí kromě polského území, kde nezastavují, také Německem. „Vlaky budou dál jezdit, ale na německém území nebudou dočasně zastavovat,“ řekl Michal Barták z českého zastoupení Die Länderbahn. Omezení se dotkne i přeshraničního spojení společnost GW Train Regio ze Sokolova do Zwotentalu. Od neděle budou končit vlaky v Kraslicích.

Opatření v dálkové dopravě Českých drah do Německa

Linka Ex 5 Praha – Děčín – Berlín – Hamburk
• Provoz dálkových vlaků této linky bude postupně omezen během soboty 13. února 2021. Ve směru z Prahy do Německa už nepojedou vlaky EC 176, 174 a 378. Vlak EC 172 už nepojede v úseku Praha – Hamburk (v úseku Budapešť – Praha jede bez omezení), railjet 256 již nebude zajištěn v úseku Praha – Berlín (v úseku Graz – Praha pojede bez omezení).
• Ve směru z Německa v sobotu 13. února ještě přijedou do ČR vlaky railjet 257, EC 173, 379, 177 a 179.
• Od neděle 14. února 2021 bude provoz této linky až do odvolání zcela přerušen, a to v celé trase. Vlaky railjet 256 / 257 budou zajištěné v trase Praha – Graz a zpět, vlaky EC 172 / 173 Hungaria pojedou v trase Praha – Budapešť a zpět. V úseku z Prahy do Berlína, resp. Hamburku tyto vlaky zajištěné nebudou. Cestující z Prahy do Ústí nad Labem, resp. Děčína můžou využít dálkové vlaky linek R15 Krušnohor a R20 Labe, u kterých České dráhy zajistí dostatečnou kapacitu míst k sezení.

Linka Ex6 Praha – Plzeň – Domažlice – München
• Od neděle 14. února 2021 nepojedou vlaky této linky v úseku z Plzně do Mnichova a zpět, v úseku Praha – Plzeň zůstanou v platnosti stávající omezení.

Linka R29 Cheb – Nürnberg
• Provoz vlaků této linky bude omezen od neděle 14. února 2021.

Opatření v regionální dopravě Českých drah do Německa

Provoz přeshraničních regionálních vlaků, které ČD a jejich partneři zajišťují mezi Ústeckým, Karlovarským a Plzeňským krajem a spolkovými zeměmi Sasko a Bavorsko, bude dočasně přerušen od neděle 14. února 2021.

Linka U28 Děčín – Bad Schandau – Sebnitz – Rumburk
• Vlaky této linky nepojedou od neděle 14. února v úseku Dolní Žleb – Dolní Poustevna.
• V úsecích Děčín hl.n. – Dolní Žleb a Dolní Poustevna – Rumburk budou vlaky zajištěné náhradními motorovými soupravami. V úseku z Dolní Poustevny do Rumburku budou odjezdy asi o 20 minut později než podle pravidelných jízdních řádů. V tomto úseku bude ve spolupráci s objednatelem připraven zvláštní jízdní řád, který umožní navázání přípojů ve stanici Rumburk.

Linka Karlovy Vary – Johanngeorgenstadt
• Vlaky této linky pojedou jen v úseku Karlovy Vary – Potůčky a zpět, dále do Johanngeorgenstadtu nebudou zajíždět.

Linka Cheb – Vojtanov – Zwickau
• Vlaky na této lince nahradí ČD od neděle 14. února 2021 v úseku Cheb – Vojtanov – Plesná a zpět náhradní autobusovou dopravu, v úseku Plesná – Zwickau a zpět nepojedou.

Linka Marktredwitz – Cheb – Aš – Hof
• Vlaky této linky budou na české straně zajištěné jen v úseku Cheb – Aš. V úsecích Marktredwitz – Cheb a Aš – Hof nepojedou. Zastávky Pomezí nad Ohří a Cheb-Skalka nebudou obsluhovány vlakovou dopravou.

Linka Domažlice – Furth im Wald
• Vlaky z Domažlic do Furth im Wald a zpět, které České dráhy zajišťují o víkendech, dočasně nepojedou.

Zdroj: Doprava