České dráhy posílí vlaky na trase do Brna

10.10.2019 18:19
Státní železniční dopravce se rozhodl posílit jednu z nejvytíženějších železničních tras v zemi. České dráhy rozšíří od nového jízdního řádu, který začne platit v prosinci, kapacitu vlaků mezi Prahou a Brnem. Nově tam bude jezdit posilová souprava Railjet a vlaky budou sestavované z více vozů.
V současné době, kdy silničáři opravují dálnici D1, je železniční spojení vyhledávanou alternativou pro cestování mezi dvěma největšími městy v Česku. Na trase jezdí od roku 2016 se svými žlutými soupravami také společnost RegioJet podnikatele Radima Jančury, jde tedy o vysoce konkurenční linku. Vzhledem k poptávce cestujících je tam však i nadále prostor pro navýšení kapacit.
Už nyní České dráhy vypravují na této trati expresní vlaky každou hodinu. Jejich cestovní doba činí přibližně dvě a půl hodiny. „Od prosince posílíme kapacitu našich vlaků mezi Prahou a Brnem ve špičkových dnech přibližně o 700 míst k sezení. Na této trase budeme jezdit v pátky a neděle s další soupravou Railjet. Jiné dva vlaky Railjet posílíme o dodatečné vagony typu EC/IC,“ popsal Radek Dvořák, který je v současné době pověřený vedením Českých drah.
Podle něj půjde především o soupravy, které odpoledne odvážejí cestující z Prahy, například ze služebních cest. Mezi Prahou a Brnem nyní jezdí expresní spoje Vindobona a EuroCity Metropolitan doplněné o vlaky Slovenská strela do Bratislavy.
Cestujícím nabízejí tyto soupravy klimatizaci, wi-fiči restaurační vůz. Vedle expresních spojení mohou zákazníci ČD využít i další rychlíkové spoje na trase Praha–Brno, konkrétně linky Svitava a Vysočina. České dráhy přepravily loni na 179 milionů cestujících a vzhledem k pololetním číslům věří, že letos dosáhnou nového rekordu v počtu pasažérů.
 
Zdroj: MF Dnes