České dráhy přijdou od prosince o rychlíky Kolín – Ústí nad Labem

31.03.2021 09:26

Ministerstvo dopravy plánuje zadat smlouvu na provoz rychlíků R23 společnosti RegioJet. Největší český soukromý železniční dopravce nabídl státu výhodnější podmínky pro další provoz. Dosud na této trase jezdí České dráhy.

Vyplývá to z oznámení na úřední desce ministerstva. Smlouva má začít platit na konci prosince letošního roku, potrvá do konce jízdního řádu 2028/29. Ministerstvo dopravy původně počítalo se zadáním zakázky Českým drahám.  Zájem ale projevil  Leo Express, a tak ministerstvo dopravy oslovilo ostatní dopravce. Nabídka RegioJetu byla nakonec nejvýhodnější, Leo Express se vůbec nepřihlásil.

Podle ministerstva dopravy probíhalo otevírání obálek s nabídkami na konci února. „Následně si Ministerstvo dopravy ve třech kolech doplňujících otázek nechalo vysvětlit podané nabídky,“ řekl mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka. RegioJet nabídl provozování předmětné linky za 556 milionů korun, České dráhy za 653 milionů korun. Stát tak ročně ušetří kolem 12 milionů korun.

Podle ministerstva dopravy dojde na lince ke zjevnému zlepšení kvality služeb. „Již od prosince 2021 budou mít všechny vozy klimatizovaný interiér, uzavřený systém WC, wifi a budou splňovat kvalitativní požadavky standardně požadované pro provoz na rychlíkových linkách. Od prosince 2024 budou ve vlacích nově nasazeny vozy s nízkopodlažními vstupy a na ně navazujícím víceúčelovým oddílem vhodným pro přepravu osob s omezením pohybu a orientace,“ dodal Jemelka.

Zdroj: Doprava