České dráhy řeší, že by se zbavily nejnovějších lokomotiv od Škody

08.10.2020 18:09

Dvacítka lokomotiv řady 380 ze Škody Transportation by mohla změnit majitele. České dráhy začaly sondovat na trhu, zda by se pro ně nenašel nový majitel či dlouhodobý provozovatel.

České dráhy už v minulých dnech rozeslaly řadě nákladních dopravců nabídku na možný dlouhodobý pronájem těchto strojů, nebo odkup.  Možnost zbavení se těchto lokomotiv připustily České dráhy i oficiálně.

Zvažujeme různé varianty. V tuto chvíli pouze prověřujeme, zda a za jakých podmínek by případně byl o tyto lokomotivy zájem. K žádnému rozhodnutí prozatím nedošlo,“ řekl mluvčí Českých drah Robert Pagan.

V dopise dopravcům České dráhy vysvětlují, že zkoumají možný zájem o tuto řadu, která má povolení k provozu v Česku, na Slovensku, v Rakousku, Polsku, Německu a Maďarsku. Lokomotivy mají být plně k dispozici nejpozději do roku 2025, České dráhy nabízí buď dlouhodobý pronájem na nejméně deset let, nebo jejich prodej.

V oboru se mluví zejména o možném prodeji ČD Cargo. „Neříkám, že je chceme, nebo nechceme. Máme ale zakázky, kde by se mohly uživit. Pro nás jsou rozhodující náklady. Seriózní diskuze na toto téma ještě neproběhla,“ řekl předseda představenstva ČD Cargo Ivan Bednárik. ČD Cargo před zařazením do flotily Českých drah lokomotivy této řady testovalo na nákladních vlacích.

Zdroj: Doprava