České dráhy si půjčí dalších patnáct vectronů od ELL

17.09.2018 12:50

honzalb

Společnost European Locomotive Leasing (ELL) půjčí na pět let Českým drahám 15 vícesystémových lokomotiv Siemens Vectron. Hodnotící komise vybrala nabídku firmy ELL jako nejlepší, smlouva zatím není podepsána.

Stroje bychom měli nasazovat od poloviny příštího roku hlavně na mezinárodní, ale i vnitrostátní výkony,“ řekl předseda představenstva Českých drah Miroslav Kupec. Podle něj jde o dočasné řešení, než firma koupí do svého majetku vlastní vícesystémové lokomotivy. „Máme nedostatek vícesystémových lokomotiv,“ dodal Kupec. Transakci musí schválit ještě řídící výbor.

Dráhy chtějí půjčené vectrony nasazovat například na trasu z Prahy do Lince, kam dnes jezdí hlavně škodovácké lokomotivy řady 380. Právě s nimi ale mají České dráhy problém. „Bohužel jsou poruchovější, než jsme doufali, proto potřebujeme další stroje,“ řekl. Rychlá soutěž na pronájem podle něj byla jediným řešením, jak překlenout nedostatek hnacích vozidel. Navázat by na ni měla soutěž na dodávku až 60 lokomotiv do majetku firmy.

Cenu za pronájem ČD zatím neuvedly, ve věstníku veřejných zakázek při vypsání soutěže odhadly hodnotu pětiletého pronájmu na 1,1 miliardy korun. První lokomotivu by měla firma převzít na jaře.

ELL už od loňska pronajímají Českým drahám desítku lokomotiv Siemens Vectron pro trasu Praha – Hamburk. Jeden z vectronů jezdí z Prahy i na Jižních expresech.

Českým drahám teď v soutěži stačila rychlost 160 kilometrů v hodině. Kromě trasy do Lince by se měly nové lokomotivy objevit například na vnitrostátních expresech nebo na spojích na Slovensko.

Zdroj: Doprava