​České dráhy uvedly do provozu první ze dvou lokomotiv Taurus

05.04.2020 12:51

- České dráhy uvedly do provozu první ze dvou moderních elektrických lokomotiv řady 1216 - Taurus. Poprvé vyjela s vlakem EC Porta Moravica na trati mezi Bohumínem na Karvinsku a Břeclaví. Po obnovení mezistátní dopravy budou obě lokomotivy jezdit se spoji z Bohumína až do Vídně. Uvedla to mluvčí ČD Vanda Rajnochová.

"Jejich standardní denní plánovaný běh je přibližně 850 kilometrů," uvedla mluvčí. Dráhy lokomotivy koupily loni od společnosti RTS, dceřiné firmy mezinárodní společnosti Swietelsky. Daly za ně 5,6 milionu EUR (zhruba 144 milionů Kč).

"Jedná se nyní o nejrychlejší hnací vozidla ve vlastnictví českého dopravce s maximální rychlostí 230 kilometrů za hodinu a s nejvyšší dosaženou rychlostí až 253 kilometrů za hodinu," uvedla Vanda Rajnochová. Na českých tratích budou lokomotivy využívat místní maximální rychlost 160 kilometrů v hodině.

Lokomotiva byla uvedena do provozu po nezbytných úpravách pro provoz podle požadavků ČD. "Jednalo se například o dosazení jiných hlav (smykadel) stejnosměrných sběračů a nastavení software," uvedla Vanda Rajnochová. Druhá lokomotiva se dostane do provozu po dokončení těchto úprav a vyřízení nezbytných administrativních kroků.

Lokomotivy Taurus jsou konstruovány pro osobní i nákladní dopravu. Vyrábí je firma Siemens, která jich vyprodukovala přes 500.

Zdroj: čtk