České dráhy vyhazují Jančuru ze Smíchova

10.09.2017 13:35

Provozovatel osobní železniční dopravy RegioJet může přijít o své zázemí na nádraží Praha-Smíchov. Sídlí v prostorách Českých drah, které daly firmě podnikatele Radima Jančury výpověď.

            Státní dráhy to vysvětlují tím, že musí uvolnit prostory pro výstavbu nové čtvrti Smíchov City pro více než 10 tisíc lidí, kterou připravuje developer Sekyra Group. Jenže postup drah vypadá spíš jako pokračování ostré války mezi oběma konkurenty na železnici. Výstavba totiž nezačne dřív než za dva roky a žluté vlaky mohou na kolejích zatím dál parkovat. Krokem drah ovšem mohou přijít o zázemí pro údržbu, kanceláře i dispečink.

            Výpověď s tříměsíční lhůtou dostal RegioJet loni v prosinci. Když prostory do konce března neopustil, podaly dráhu žalobu na vyklizení. RegioJet výpověď odmítá. „Nemůžeme odejít, aniž by nám byla nabídnuta odpovídající alternativa, která by nám umožnila zajistit bezproblémové provozování našich vlaků,“ říká mluvčí soukromého dopravce Aleš Ondrůj.

            Podle Českých drah je ale výpověď v souladu se smlouvou. „Vzhledem k tomu, že toto území je dlouhodobě určeno k zástavbě, byly nájemní smlouvy uzavírány s tím, že nájemci věděli předem, že budou muset objekty opustit,“ uvádí mluvčí drah Radek Joklík.

            RegioJet ale oponuje tím, že má od drah pronajato víc prostor, kteŠkolství spolu sousedí – a u většiny z nich je výpovědní lhůta do konce letošního roku. A trvání na tříměsíční výpovědní lhůtě u menší části nemá žádný praktický důvod. „Nevím, jak tomu rozumět jinak, než že je to podpásovka,“ konstatuje Ondrůj. A poukazuje na to, že přilehlé kolejiště, jež provozuje státní Správa železniční dopravní cesty, bude fungovat ještě minimálně příští rok. „Jezdí zde vlaky Českých drah směrem na Hostivice a s jejich provozem se počítá i v příštím jízdním řádu,“ upozorňuje.

Zdroj: čtk