České dráhy zlevnily Plzeňskému kraji o čtvrtinu

31.12.2018 11:55

Provoz osobních vlaků mezi Klatovy a Berounem budou od prosince 2020 zajišťovat České dráhy. Vyhrály veřejnou soutěž na provoz s cenou 219,50 Kč za kilometr. Plzeňský kraj je prvním krajem, kterému se podařilo dotáhnout do konce soutěž na železničního dopravce podle nového zákona o veřejných zakázkách. Celková hodnota zakázky dosáhne zhruba 3,3 miliardy korun.

O uzavření smlouvy rozhodli na čtvrtečním jednání plzeňští krajští radní. Stalo se tak poté, co České dráhy jako jediný uchazeč v elektronické aukci v týdnu před Vánoci nabídly v podstatě takovou cenu, jakou kraj požadoval. Původně ČD nabízely pro první rok provozu 290 korun, nakonec zlevnily na 219,50 Kč. Kraj požadoval 216 korun.

Jsme s výsledkem poměrně spokojeni. Díky nasazení úplně nových moderních souprav a zahuštění počtu spojů očekáváme, že do vlaků přilákáme více lidí,“ řekl hejtman Josef Bernard.

Na první pohled vysoká cena za kilometr má dva důvody: požadavky na nová vozidla a konstrukci finančního modelu. Kraj požadoval takzvanou brutto smlouvu, kdy veškeré příjmy z jízdného budou jeho, nikoliv i dopravce. V Česku je dosud většina smluv s železničními dopravci postavena tak, že do výše prokazatelné ztráty se zahrnuje i příjem z jízdného, který patří dopravci. „Očekáváme, že tržby z kilometru budou mezi 30-60 korunami,“ říká Bernard.

Zdroj: Doprava