CESTUJÍCÍ STÁLE ČASTĚJI VYHLEDÁVAJÍ DOPRAVU VLAKEM

24.04.2014 09:20

Železniční doprava loni v počtu přepravených pasažérů dotahovala náskok autobusů. Zatímco počet cestujících v linkových autobusech meziročně klesl o 2,4 procenta na 308 milionů, pasažérů v železniční dopravě o procento přibylo na 174,5 milionu osob. Vyplývá to z předběžných údajů zveřejněných ministerstvem dopravy.

Vedle většího počtu cestujících ve vlacích rostla i vzdálenost, kterou cestující po železnici ujedou. Ukazatel počtu cestujících a ujeté vzdálenosti stoupl o téměř pět procent. Největší rozmach za poslední roky zaznamenala železnice v roce 2012, kdy objem přeprav v osobní dopravě vzrostl osmiprocentním tempem. "Zlepšují se služby, a navíc díky konkurenci klesaly ceny železniční dopravy, které se v některých případech přiblížily cenám autobusové dopravy," uvedl důvody růstu železničních přeprav vedoucí dopravní informatiky Centra dopravního výzkumu Milan Brich.

Za poklesem počtu přepravených osob autobusy podle něj může být i menší objem přeprav objednaných v rámci dotované dopravy kraji. Statistická data k množství objednaných spojů ale zatím centrum nemá k dispozici, a jde tak pouze o domněnku. "Největší tempo růstu zaznamenávají v posledních letech dálkové a naopak příměstské železniční linky," řekl Miloslav Zítka ze Svazu cestujících ve veřejné dopravě.

V dálkové dopravě dávají lidé stále větší přednost vlakům kvůli pohodlí, zatímco v příměstské dopravě u velkých měst je hlavní výhodou vysoká frekvence spojů.

Zdroj: čtk