Chcete být první?

17.01.2016 08:48

Desetitisíce Švýcarů chtějí být u toho, až v létě vyrazí první vlaky s cestujícími novým Gotthardským tunelem. Po dvou týdnech od oznámení, že se lidé mohou přihlásit do loterie o jízdenky na první jízdu nejdelším železničním tunelem světa, se již zaregistrovalo více než 140 000 zájemců. První jízda se uskuteční 1. června, což oznámili organizátoři.

Počet zájemců je 140krát vyšší, než kolik míst je nabízeno. Kteří Švýcaři si nakonec první jízdu alpským tunelem dlouhým 57 kilometrů užijí, rozhodne los. Vybráno bude 500 osob, každý dostane dva lístky.

Tunel označovaný za pýchu Švýcarska se otevře po 17 letech výstavby. Do loterie o lístky na první jízdu se mohou hlásit zájemci do 31. ledna. Mohou to však být pouze lidé s bydlištěm ve Švýcarsku. Pravidelné spoje mají začít jezdit tunelem od 11. prosince.

Podle dřívějších zpráv by za několik let mělo tunelem jezdit na 300 osobních a nákladních vlaků denně rychlostí až 270 kilometrů za hodinu. Ekologové si od nového železničního spojení, které zkrátí cestu z Curychu do Milána o hodinu, slibují snížení počtu 1,2 milionu nákladních aut, jež každoročně používají alpské silnice.

Zdroj: Doprava