Další zakázka Drah míří ke Škodě

28.06.2014 15:45

Společnost Škoda Transportation stojí těsně před podpisem další velké zakázky pro České dráhy.

Drahám má v příštích letech podle dvou rámcových smluv dodat až 25 elektrických jednotek za více než čtyři miliardy korun. Vítězství Škody v soutěži na rámcové smlouvy už potvrdila dozorčí rada, ještě ji musí schválit řídící výbor.

Dráhy dosud oficiálně vítězství Škody nekomentují, generální ředitel Daniel Kurucz však v pátek při představení nových vlaků pro jižní Moravu vítězství potvrdil a uvedl, že objednají první vlaky především pro zastávkové rychlíky z Prahy do Brna a z Brna do Bohumína. "Výběrové řízení není uzavřeno, zatím jej tedy nechceme komentovat do doby, než dojde k podpisu smlouvy," řekl mluvčí Škody Michal Tobrman.

Škoda by měla Drahám dodat vlaky RegioPanter, i když v jiném provedení pro dálkovou dopravu. Celková hodnota zakázky se podle odhadu Drah pohybuje kolem 3,8 miliardy korun, Dráhy ji však nemusí vyčerpat. Objednávky budou záležet na tom, zda se dopravci podaří získat peníze z Operačního programu Doprava. Evropská komise dosud přesun prostředků nepodpořila. Dá se očekávat, že podpora se nebude líbit především soukromým dopravcům.

O soutěž měla původně zájem i švýcarská společnost Stadler, konečnou nabídku však nakonec nepodala. Podle obchodního ředitele Rudolfj:  Kvetana to bylo kvůli příliš krátkým termínům na dodání vozidel. "Dodací termíny byly nepřiměřeně krátké, takové termíny mohla splnit jediná firma. Nemohli jsme podat seriózní nabídku," řekl Kvetan. Podle něj výsledek soutěže jejich obavy potvrdil. Všechny jednotky má Škoda dodat do dvou let od podpisu. Aby mohly Dráhy čerpat dotace, musí je mít do konce roku 2015.

Zdroj: E 15