Dlouhá výluka u Litvínova končí

24.11.2020 10:48

S měsíčním zpožděním se s novým jízdním řádem vrátí vlaky mezi Litvínovem a Oldřichem u Duchcova. Skončí tak hlavní část miliardové rekonstrukce trati, která přinesla i možnost přímých vlaků mezi Litvínovem a Ústím nad Labem. Poslední dvoukilometrový úsek trati z Louky u Litvínova do Litvínova prošel současně i elektrizací.

Správa železnic oznámila blížící se dokončení prací na Twitteru. Samotná elektrizace byla dokončena už loni na sklonku roku, přímé vlaky na nové lince U3 z Litvínova do Ústí nad Labem jezdily ale jen krátce, než v březnu začala velká výluka. Ta měla původně skončit už 11. listopadu, nakonec potrvá do 12. prosince. Místo vlaků jezdí autobusy.

Práce na revitalizaci začaly už v dubnu 2019, jde o celkem 13,5 kilometru trati. Ve všech stanicích a zastávkách vznikla nová nástupiště ve výšce 550 milimetrů nad kolejí. Přístup k vlakům bude nově bezbariérový. Kompletně hotovo má být v červnu příštího roku. V Litvínově došlo i k rekonstrukci výpravní budovy. Celkové investiční náklady činí 1,13 miliardy korun bez DPH, zakázku získalo sdružení Edikt a Elektrizace železnic. Detailněji je stavba popsána na stránkách Správy železnic.

Elektrizace trati až do Litvínova umožnila Ústeckému kraji už loni v prosinci rozjet nový koncept dopravy a vznik linky U3 s hodinovým taktem přímých vlaků mezi Ústím nad Labem a Litvínovem. Výluky by měly pokračovat ale i příští rok: od ledna jsou plánovány noční výluky, které budou na jaře pokračovat několikatýdenní nepřetržitou výlukou.

Zdroj: Doprava