Do Banátu opět jede půlkilometrový vlak

08.08.2018 13:37

Pořadatelé chtěli původně ještě o dva vagony více. To už bylo ale příliš na dopravce v dalších zemích, kterými bude dlouhý vlak projíždět.

 
Článek

Už brzy odjede téměř třináct set fanoušků z pražského Smíchova do rumunského Banátu. Ve vesnici Eibentál se totiž již pošesté koná multižánrový festival Banát na podporu českých krajanů. Festivalový expres složený z osmnácti vagonů potáhnou dvě lokomotivy.

„Původně jsme chtěli vypravit dvacet vagonů, ale na poslední chvíli nám to Maďaři a rumunští dopravci odmítli převzít na slovenských hranicích. Musíme tam přivézt aparaturu, techniku, stánky a bary. Služby v Rumunsku nejsou na takové úrovni, abychom s nimi mohli počítat,“ řekl organizátor a zakladatel festivalu Štěpán Slaný.

Podle pořadatelů jde o jednu z nejdelších souprav v novodobé historii české železnice. Například na brněnském hlavním nádraží, kde vlak zastavuje, se na nástupiště vejdou pouze přední vagony. Přesto organizátoři přepravují na místo některé věci také autobusem. Vlak totiž veze hlavně návštěvníky.

Souprava vyjede z Prahy v úterý 14. srpna večer, festival se v Rumunsku koná od 15. do 19. srpna.

Zdroj: idnes.cz