Dopravce EP Cargo získal většinu v půjčovně lokomotiv LokoTrain

09.08.2015 09:24

Nákladní dopravce EP Cargo ze skupiny Energetický a průmyslový holding (EPH) získal většinový podíl ve společnosti LokoTrain, která je největší českou půjčovnou lokomotiv. Firma to uvedla na webu. EPH spoluvlastněný miliardářem Danielem Křetínským má zájem také o třetího největšího železničního nákladního dopravce v Česku, firmu Unipetrol Doprava.

Podle dostupných informací EP Cargo ve firmě se sídlem v České Třebové získalo 65 procent, zbytek si nechal zakladatel společnosti LokoTrain Evžen Nečas. „Pronájem lokomotiv a odborného železničního personálu vhodně doplňuje stávající nabídku služeb poskytovaných společností EP Cargo. Jde o vzájemně výhodné propojení," komentoval transakci předseda představenstva EP Cargo Tomáš Novotný.

EP Cargo zajišťuje mimo jiné dopravu pro EPH. Ročně přepraví po železnici přes 3,5 milionu tun uhlí a jiných materiálů. Pro své zákazníky také optimalizuje železniční přepravu a spravuje vlečky. Letos v únoru firma EP Cargo uzavřela s rakouskou Innofreight smlouvu na dodávku vagonů za zhruba miliardu korun.

Holding EPH zahrnuje asi 40 podniků zejména z Česka, Slovenska, Německa a Polska, které působí v těžbě uhlí, výrobě elektřiny a tepla, distribuci tepla a obchodu s elektřinou a plynem. Největšími akcionáři EPH jsou Křetínský a Patrik Tkáč, kteří společně drží dvě třetiny akcií. Zbytek patří skupině J&T.

Zdroj: čtk