DPP prodal do Sofie patnáct tramvají T6A5

11.11.2020 10:01

Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) prodal do Sofie celkem 15 tramvají T6A5. Kupujícím je městský dopravce Stoličen Elektrontransport. Za každou tramvaj zaplatí bulharská strana 379 tisíc korun, dalších 150 tisíc korun pak bude stát doprava každé z nich. První tramvaje již do Sofie odjely.

Kontrakt zveřejnil DPP v registru smluv. Jde o očekávanou událost, už v říjnu dopravní podnik potvrdil pokročilá jednání se sofijským dopravním podnikem. Do Sofie míří tramvaje vyrobené v letech 1995 až 1996, každá s minimálně milionem najetých kilometrů.

Dopravu do Bulharska zajišťuje společnost ABP – Plzeň, která podle smlouvy vyhrála poptávkové řízení. Podle smluv s dopravní společností a bulharskou stranou si DPP na zajištění dopravy „přirazil“ 25 tisíc korun na každé tramvaji. Podle facebookové stránky Pražské tramvaje už odvoz prvních tramvají nastal.

Tramvají T6A5 se DPP několik let zbavuje. Zatím posledním kupujícím tohoto typu byl Dopravní podnik města Brna. V Sofii jezdí už 40 takových tramvají. DPP jich v roce 2016 prodal do Sofie dvacet.

Díky poslední transakci se Sofie stala městem, kde jezdí všechny základní řady tramvají T6. Kromě T6A5 zde již delší dobu jezdí tramvaje T6B5 a T6A2 pro úzkorozchodné tratě. Tramvaje T6A5 mají v Sofii kompletně nahradit provoz na lince 22.

Tramvaje vyrobené v polovině devadesátých let už DPP nepotřebuje díky velkému nákupu nových tramvají. Čtyřnápravové tramvaje se vyráběly v letech 1991 až 1998 v ČKD Tatra. Celkem se jich vyrobilo 296, dodnes jezdí v Praze, Brně, Ostravě, Košicích a Bratislavě, část se pak prodala do Kyjeva, Charkova a Sofie.

Zdroj: DPP