DPP uvedl do provozu výtahy na Jiřího z Poděbrad

03.07.2024 13:21

Pražské metro má ode dneška 47 bezbariérově přístupných stanic. Dopravní podnik (DPP) dnes po bezmála tříletém budování uvedl do provozu systém výtahů ve stanici Jiřího z Poděbrad.

Výtahy vznikly v části náměstí u Vinohradské ulice, jde o dvě dvojice výtahů spojené chodbou. První dopraví cestující z nástupiště do přestupní chodby, na jejímž konci je druhá dvojice výtahů, která cestující vyveze na povrch.

Kolem výtahů byla kvůli protipožárním předpisům zbudována i úniková schodiště. Pro vyústění výtahů postavili stavbaři samostatný kiosek u Vinohradské ulice nedaleko zastávky tramvaje. „Každý z výtahů může přepravit najednou až 21 osob,“ uvedl dnes DPP.

Zdvih první dvojice výtahů je 16,9 metru, rychlost 1,6 metru za sekundu. Za necelých 11 vteřin přepraví cestující na začátek zhruba 40 metrů dlouhé přestupní chodby, kterou se dostanou ke druhé dvojici výtahů. Druhá dvojice výtahů má zdvih 28,1 metru a rychlost 2 metry za sekundu.

Stanice Jiřího z Poděbrad je druhou nejhlubší stanicí pražského metra, hloubka středu nástupiště je 45 metrů (nejhlubší je Náměstí Míru – 53 m). V posledních letech stanice prochází velkou modernizací, která si loni vyžádala desetiměsíční úplnou výluku.

Zakázku na modernizaci stanice, která byla uvedena do provozu před Vánoci roku 1980, získalo koncem května 2021 sdružení firem Strabag a AŽD Praha s cenou 1,289 miliardy korun. Jde o jednu z největších investic DPP za poslední léta.

Zdroj: dpp