DPP začal jezdit po Praze s vlastním trolejbusem

28.07.2020 16:11

Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) zahájil zkušební provoz s trolejbusem Škoda 24 Tr. Jde o první trolejbus, který DPP má po 48 letech ve svém vlastnictví, dopravce ho na jaře koupil z Plzně.

Zahájení provozu oznámil DPP na sociálních sítích. Od květnového převezení do Prahy získal nový lak v barvách DPP. Aktuálně probíhají jeho technicko-bezpečnostní zkoušky.

„Trolejbus bude DPP primárně využívat pro výuku řidičů i servisního personálu v souvislosti s připravovanou elektrifikací vybraných autobusových linek v Praze a objevovat se bude také na lince č. 58,“ uvedl DPP. Trolejbus je patnáct let starý, od výroby jezdil celou dobu v Plzni. DPP za něj zaplatil 238 tisíc korun bez DPH.

Trolejbusy v Praze začaly jezdit po dlouhé pauze před třemi lety, zatím mezi Palmovkou a Prosekem.

DPP naposledy kupoval trolejbusy v roce 1960, kdy koupil 35 trolejbusů Škoda 8 Tr (typové označení Škoda 8 Tr 9 a Škoda 8 Tr 10), provoz skončil v říjnu 1972. K jeho obnovení došlo na podzim 2017, DPP využíval pronajaté vozy. Kmenovou garáží prvního vlastního trolejbusu DPP bude garáž Klíčov.

DPP v současnosti pracuje na projektech elektrifikace několika autobusových linek a rozšíření trolejbusové sítě v Praze. Kromě linky 140, na které se v budoucnu rozjedou bateriové trolejbusy mimo jiné do Letňan a Miškovic, DPP připravuje také zavedení trolejbusů na linku 119 na Letiště Václava Havla Praha a další na levém břehu Vltavy.

Zdroj: DPP