Dráhy obmění park posunovacích lokomotiv

29.04.2016 20:55

České dráhy po téměř čtvrt století výrazněji obnoví flotilu posunovacích lokomotiv na nádražích a v depech. Aktuálně podnik vypsal výběrové řízení na dodávku deseti nových strojů, má jít přitom o desetiletý operativní pronájem s následným odkupem.

Národní dopravce do pronájmu investuje odhadem 210 milionů korun. Ve hře jsou stroje společnosti CZ Loko, které dráhy nedávno zkoušely v Praze a Brně a došly k závěru, že stroje vyhovují požadavkům lehkého posunu souprav osobních vozů. Zájem má i řada zahraničních výrobců.

„Dráhy plánují ze svého vozidlového parku postupně vyřazovat staré a nehospodárné posunovací lokomotivy, jejichž provoz je díky zastaralé technologii a konstrukci mnohonásobně dražší než u moderních, lehčích a dnes již i levnějších strojů,“ uvedl pro E15.cz náměstek šéfa drah pro techniku, servis a majetek František Bureš.

Dráhy chtějí začít vyřazovat ikonické posunovací lokomotivy řady 714, které vznikly v devadesátých letech rekonstrukcí ještě o dvacet let starších strojů. „Dnes jsou již dávno za hranou své životnosti, a pokud bychom je chtěli dále provozovat, vyžadovaly by totální rekonstrukci,“ doplnil Bureš. Podle něj dráhy na výměně ušetří stovky milionů, při nahrazení deseti strojů jde prý za třicet let o úsporu 250 milionů korun. Dráhy poptávají úspornější, lehčí a méně výkonné posunovací lokomotivy.

Zdroj: E15

ZdrVíce na: https://zpravy.e15.cz/byznys/doprava-a-logistika/drahy-obmeni-park-posunovacich-lokomotiv-ikonicke-stroje-rady-714-skonci-1291446#utm_medium=selfpromo&utm_source=e15&utm_campaign=copylink

Více na: https://zpravy.e15.cz/byznys/doprava-a-logistika/drahy-obmeni-park-posunovacich-lokomotiv-ikonicke-stroje-rady-714-skonci-1291446#utm_medium=selfpromo&utm_source=e15&utm_campaign=copylink