Dráhy připravují další bezbariérová místa

01.09.2019 16:49
České dráhy plánují v příštích letech o třetinu navýšit počet vozů s bezbariérovými místy. V současnosti má státní dopravce 621 bezbariérových vozů a jednotek. Ty používá na celkem 5066 spojích, což jsou asi dvě třetiny všech spojů dopravce.
V pololetí dráhy přepravily celkem 3781 handicapovaných pasažérů, kteří se předem registrovali. To je meziročně o 14 procent více. Náklady na nové vlaky s bezbariérovými místy by se měly blížit až k deseti miliardám korun.
Připravované investice by podle místopředsedy představenstva Českých drah Radka Dvořáka měly zajistit bezbariérová místa na většinu linek státního dopravce. Před deseti lety dráhy nabízely místa pro vozíčkáře na 1464 spojích, nyní je to o 3602 spojů více.
V současnosti má dopravce ve výrobě 50 vagonů pro deset expresních souprav, z nichž každá bude mít i bezbariérový vůz. Dále si ČD objednaly pět patrových bezbariérových jednotek pro Ostravsko a 31 elektrických nízkopodlažních jednotek RegioPanter, dalších 19 jednotek může společnost prostřednictvím opce ještě doobjednat. Dále firma soutěží dalších 120 regionálních elektrických a motorových jednotek, které by měly být pro cestování osob s handicapem vybavené, a připravuje pořízení 20 expresních souprav. Vlaky budou sloužit na dálkových i regionálních linkách.
»Zatímco na začátku 90. let jsme přepravili jen několik málo desítek cestujících na vozíku za celý rok, dnes tento počet přepravujeme denně,« uvedl Dvořák. Podotkl, že počet přepravených handicapovaných pasažérů je ještě vyšší, protože do statistik nejsou započítaní cestující, kteří se předem neregistrují a nepožadují pomoc při nástupu či výstupu.
Státní dopravce se podle Dvořáka snaží postupně vybavovat nástupními plošinami, navigačními prvky a systémy pro dálkové otevření dveří pomocí vysílaček nebo Braillova písma.
Počet cestujících na železnici v posledních letech roste. Loni vlakem cestovalo 189,6 milionu pasažérů, což je meziročně o 6,5 mil. více. Navýšení počtu cestujících je hlášeno i letos.
Zdroj: Doprava