Dráhy si pronajmou motoráky od Němců

25.11.2015 18:01

Český dopravce se dohodl s německou Vogtlandbahn na pronájmu čtyř motoráků pro Královéhradecký kraj. Smlouva je uzavřena do roku 2018 s možností prodloužení o tři roky, její hodnota je 3,8 milionu eur, tedy asi sto milionů korun.

            Dráhy si od Němců půjčí motorové jednotky RegioShuttle, tedy podobné typy, které už dráhy provozují na Liberecku, Pardubicku a Vysočině pod obchodní značkou RegioSpider. „Jde o průběžný proces zvyšování kvality služeb. V tomto případě využíváme pronájem,“ uvedl mluvčí drah Petr Šťáhlavský. Dráhy mají jednotky od Vogtlandbahn zapůjčeny do zkušebního provozu už od léta, například na trati z Náchoda přes Týniště nad Orlicí do Rychnova nad Kněžnou již nahradily klasické červené lokálky řady 810.

            Podle Šťáhlavského je ve hře i výpůjčka pátého vozu pro Liberecký kraj. „V případě, že se smluvní strany dohodnou, tedy pokud ČD projeví zájem a VGB bude mít k dispozici další vozidlo k pronájmu, které splňuje podmínky smlouvy, pak je možné pronájem rozšířit,“ doplnil mluvčí.

Sehnat vlaky přitom nebylo snadné, do první soutěže se nikdo nepřihlásil, následně byla Vogtlandbahn jediným nabízejícím. Klasický pronájem vlaků přitom není na českých lokálkách úplně běžný.

Zdroj:  E15