Drážní úřad zatím nevydal osvědčení o bezpečnosti jindřichohradeckým drahám

16.05.2024 14:20

- Drážní úřad zatím stále nevydal osvědčení o bezpečnosti Jindřichohradeckým místním drahám (JHMD), které přesto věří, že v červnu obnoví provoz. Bez osvědčení nemohou vlaky na železnici. JHMD kvůli úpadku provoz v říjnu 2022 dočasně ukončily. Řekl to Jan Kysela, který pracuje na reorganizaci Jindřichohradeckých místních drah.

"Pracujeme na tom, abychom vyhověli drážním předpisům a mohli jsme bezpečně vyjet. Věříme, že to bude v červnu. Jakmile budeme vědět s jistou mírou bezpečnosti přesný datum, kdy vyjedeme, dáme ho vědět," uvedl Kysela.

Věřitelé zadlužené firmy JHMD schválili na lednovém zasedání u insolvenčního soudu v Českých Budějovicích reorganizaci společnosti. JHMD dluží přibližně 350 milionů korun. Kysela, který je jedním z věřitelů, slíbil, že reorganizaci dokončí do 120 dnů, což znamená do konce května.

Drážní úřad se žádostí o osvědčení o bezpečnosti stále zabývá. "Posuzování dokumentace a podkladů stále běží, řízení není uzavřeno. Součástí posuzování je kontrola jednotlivých vnitřních předpisů a splnění požadavků evropské a české legislativy v oblasti podmínek pro zajištění bezpečného provozování dráhy a systému bezpečnosti," uvedla mluvčí Drážního úřadu Pavlína Straková.

Reorganizační návrh, který Kysela připravuje, počítá s tím, že by dráhu i vozy koupily obce. JHMD vlastní úzkokolejky z Jindřichova Hradce do Obrataně na Pelhřimovsku a do Nové Bystřice na Jindřichohradecku. Provoz na novobystřické trati začal 1. listopadu 1897. Kysela řekl, že po reorganizaci JHMD zatím nepočítá s tím, že by fungovaly jako denní linkový provoz pro obyvatele, kteří žijí u železnice a dojíždí do zaměstnání. "Bavíme se o dopravní infrastruktuře pro turistický ruch. Nemíříme na model, který na železnici fungoval v minulosti," uvedl Kysela.

Dopravcem na jindřichohradecké úzkokolejce by mohla být společnost Gepard Express. Návrh smlouvy na tuto službu mezi Jihočeským krajem a společností Gepard Express se týká letošního turistického období od půlky června do konce října. Celoroční spoje mezi jednotlivými městy v lokalitě místo vlaků zajišťují od podzimu 2022 autobusy.

Zdroj: dp