Druhý přejezd začne automaticky posílat přestupky policii

20.04.2020 10:29

Správa železnic rozjíždí dlouho slibovanou akci na dovybavení vybraných přejezdů automatickou detekcí přestupků. Vylepšený kamerový systém začne fungovat 18. května na přejezdu v Uhersku. Systém pošle natočený přestupek policii, která záznam použije ve správním řízení.

Uhersko je teprve druhým přejezdem v republice, který bude takto fungovat. Pilotní projekt spustila Správa železnic už před více než dvěma lety v Úvalech, kde si od té doby pochvalují výrazný úbytek riskujících řidičů.

Ve druhé polovině července se mají takzvané inteligentní kamery objevit na dalších 13 přejezdech, především na železničním koridoru mezi Pardubicemi a Ostravou a také na vybraných regionálních tratích. Zakázku na dovybavení celkem 14 přejezdů získala společnost Nitta Systems za cenu 5,3 milionu bez DPH.

Kamerové systémy mohou být po dohodě s příslušnou obcí doplněny i o radar, který bude v době klidového režimu přejezdu zaznamenávat překročení nejvyšší povolené rychlosti aut.

„Nejde o represivní, ale preventivní krok, ke kterému nás vede stále vysoký počet velmi neukázněných řidičů, kteří se na přejezdech chovají riskantně. O tom, že nejde o skrytou šikanu řidičů, svědčí i fakt, že seznam přejezdů je veřejně dostupný,“ uvedl generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda.

Po letošním osazení 14 přejezdů má přijít druhá etapa, do které je zahrnuto dalších 16 přejezdů. Ty mají dostat monitorovací systém do konce příštího roku. V České republice je téměř 8000 přejezdů.

Kamery na přejezdech přitom nejsou novinkou, nicméně záznamy z nich dosud neumožňovaly přímo pokutovat nesprávné chování řidičů. To se nyní změní. Podle mluvčího Správy železnic Marka Illiaše má nový systém vyšší rozlišení i další funkce důležité pro potřeby policie.

Řidič, který vjede na železniční přejezd v případech, kdy je to zákonem zakázáno, se dopouští přestupku. Podle zákona mu hrozí pokuta až 5000 korun, zákaz činnosti spočívající v zákazu řízení motorových vozidel až na šest měsíců a do bodového systému mu bude přičteno 7 bodů.