EVROPSKÉ ŽELEZNICE JSOU BLÍŽE

04.03.2016 19:23

Jednání o unijním čtvrtém železničním balíčku by se mohla uzavřít během března nebo dubna. Ta v současné době probíhají v takzvaném trialogu mezi vládami členských zemí, Evropským parlamentem a Evropskou komisí. Stínový zpravodaj liberální frakce pro tuto legislativu, europoslanec Pavel Telička, nepovažuje aktuálně dohodnutý kompromis za dostatečnou liberalizaci evropských železnic.

Čtvrtý železniční balíček je soubor legislativních opatření, který měl oslabit dominantní postavení státem vlastněných společností na železničním trhu. Jedním z důležitých bodů přitom měl být udělování zakázek ve výběrovém řízení. Jenže k němu přidal Evropský parlament výjimky, které ještě výrazněrozšířili zástupci evropských ministerstev dopravy v Radě EU.

Podle těchto výjimek by úřady mohly přímo udělovat na železnici dopravní zakázky, pokud by to zdůvodnily „relevantními strukturálním a geografickými charakteristikami trhu a železniční sítě“. Další možností by byl případ, kdyby takto udělená zakázka zlepšila kvalitu nebo výhodnost služeb v porovnání s předchozí smlouvou.

„Kdyby tohle bylo výsledkem, mohl bych jakýkoliv členský stát přijít se zdůvodněním, které by umožňovalo dát z ruky kontrakt téměř kdykoliv,“ řekl serveru E15.cz europoslanec Pavel Telička, který se účastní jednání takzvaného trialogu. V něm se setkávají zástupci Rady tří unijních institucí, aby našli shodu nad připravovanou legislativou. Tu totiž musí schválit jak evropští ministři dopravy, tak Evropský parlament.

Zdroj: E 15
Více na: https://zpravy.e15.cz/byznys/doprava-a-logistika/evropske-zeleznice-jsou-blize-liberalizaci-dohoda-muze-byt-za-mesic-1276647#utm_medium=selfpromo&utm_source=e15&utm_campaign=copylink

Více na: https://zpravy.e15.cz/byznys/doprava-a-logistika/evropske-zeleznice-jsou-blize-liberalizaci-dohoda-muze-byt-za-mesic-1276647#utm_medium=selfpromo&utm_source=e15&utm_campaign=copylink