Hádky dopravců bude rozhodovat nový úřad

11.09.2016 13:30

Úřad, který bude dohlížet na to, aby železniční trati nebyly přetížené, vznikne v průběhu příštího roku. Zákon, který ho zřizuje, prošel Senátem, čeká tedy již jenom na podpis prezidenta republiky. Potom by měl vzniknout do půl roku od vyhlášení ve sbírce. Senátoři se zabývali ještě jedním železničním návrhem, který se vznikem úřadu souvisí. Novelu zákona o drahách ovšem vrátili do Poslanecké sněmovny s pozměňujícím návrhem.

 

Regulační úřad, který bude mít název Úřad pro přístup k dopravní infrastruktuře, bude rozhodovat v případných sporech dopravců, kteří budou chtít vypravovat vlaky v obdobných časech.

 

Návrh sice prošel Senátem, ale ne bez výhrad. Například zpravodajka Veronika

Vrecionová (ODS) doporučila, aby místo nového úřadu raději jeho budoucí povinnosti připadly Drážnímu úřadu, který by prošel potřebnými změnami. Jiří Čunek (KDU-ČSL) by dal přednost tomu, aby úkol regulátora plnila část ministerstva dopravy. Ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) ale zdůraznil, že úřad musí být nezávislý. „Nebude to nějaký zásadní nárok na rozpočet,“ ubezpečil přitom. Proti vzniku nového úřadu nakonec byl jeden senátor, zatímco 25 se zdrželo. Dalších 41 jeho vznik podpořilo.

 

Vznik nového úřadu je potřeba hned z několika důvodů. Především se právě takový spor, který by měl řešit, již vyskytl. České dráhy a Regiojet letos požádaly o shodné trasy pro své vlaky, které chtějí příští rok provozovat mezi Prahou a Břeclaví. Když se ČD obrátily na Drážní úřad, ten konstatoval, že spor nemůže rozhodnout a přísluší to železničnímu regulátorovi, který však neexistuje.

 

Na zřízení úřadu navíc tlačí i Evropská unie, podle které současný stav nesplňuje podmínky o nediskriminačním přístupu k jednotlivým dopravcům. Za hlavní problém Brusel považuje, že je Drážní úřad podřízen ministerstvu dopravy, které současně vykonává akcionářská práva Českých drah. Nový úřad by měl být nezávislý a kromě železničních sporů bude rozhodovat také o dalších dopravních sporech, například o poplatcích na letištích nebo elektronickém mýtu pro kamionové dopravce.Drážní zákon Senát vrátil kvůli OKD.

Zdroj: čtk