Helsinky si objednaly dalších deset tramvají

16.06.2018 14:53

Finský výrobce kolejových vozidel Transtech ze skupiny Škoda Transportation získal novou zakázku pro finské hlavní město. Helsinky si objednaly dalších deset tramvají typu ForCity Smart Artic v hodnotě zhruba 750 milionů korun. Celková objednávka helsinského dopravního podniku (HKL) se tak vyšplhala na 70 kusů těchto tramvají, z toho 48 už po městě jezdí.

Transtech vyhrál tendr na dodávku 40 tramvají (s opcí na další desítky kusů) pro Helsinky už v roce 2010, pět let před vstupem Škody. První stroje typu Artic se objevily v provozu v roce 2013. Od roku 2015, kdy byla zahájena sériová výroba, jezdí tramvaje se znakem Škody. Vyrábějí se ve Finsku.

Transtech má zároveň v kapse i samostatnou smlouvu na budoucí dodávku 29 tramvají pro novou linku Helsinky – Espoo. Celkově tak HKL odebral nebo podle smluv odebere od Transtechu 99 tramvají v hodnotě téměř osm miliard korun.

„Na finském trhu jsme v posledním roce velice úspěšní a můžeme říct, že společnost Transtech se s ročními tržbami okolo tří miliard korun plně začlenila do skupiny Škoda Transportation,“ uvedl předseda představenstva skupiny Škoda Transportation Petr Brzezina. Podle něj je o tramvaje ForCity Smart Artic velký zájem, další mají být dodány do Tampere.

Jednosměrná tříčlánková tramvaj ForCity Smart Artic Helsinky má rozchod 1000 milimetrů, je plně nízkopodlažní a její délka činí 27,4 metru. Vozidlo má bezbariérový přístup.

Zdroj: Doprava