Kapsch propojí českou železnici s rakouskou

16.10.2015 11:17

– Konsorcium firem vedené společností Kapsch do jara příštího roku dokončí pokrytí železničního úseku ze Znojma na státní hranici s Rakouskem komunikační sítí GSM­R. Projekt vyjde na více než deset milionů korun a částečně jej uhradí EU. Systém GSM­R umožňuje v rámci celé Evropy komunikovat s pomocí jednotných radiostanic ve vlacích se zabezpečovacími zařízeními na tratích. Umožňuje například prioritní volání, přenos řídicích a zabezpečovacích údajů a podobně. „Postupně tím železnici technicky více zabezpečíme a zrychlíme. Použitím této technologie se také propojíme se sousedním Rakouskem,“ uvedl ministr dopravy Dan Ťok.

V Česku už systém GSM­R funguje na dvou mezinárodních koridorech vedoucích z Německa přes Prahu, Brno a Břeclav na Slovensko a dál do Rakouska, na koridoru mezi Českou Třebovou a Ostravou nebo na nákladním koridoru vedoucím z Kolína přes Lysou nad Labem do Děčína.

            V počtu pokrytých traťových kilometrů Kapsch CarrierCom obhospodařuje v oblasti GSM­R téměř polovinu světového trhu a je nejvýznamnějším hráčem na tomto poli. „Zrovna jsme dokončili rozsáhlý projekt na Slovensku za 18 milionů eur, probíhá realizace ve Slovinsku a dokončujeme práce na prvním velkém GSM­R projektu v Maďarsku,“ informoval Deník Karel Feix, generální ředitel Kapsch.

Zdroj: denik.cz