Knižní jízdní řád už nekoupíte

05.11.2019 14:27

Správa železniční dopravní cesty dnes zveřejnila na svých stránkách nový jízdní řád, který začne platit od 15. 12. na české železnici. Nový jízdní řád bude znamenat i premiéru: po mnoha letech nevyjde jeho knižní podoba dostupná veřejnosti.

„Pro potřeby zaměstnanců SŽDC je určeno 3000 výtisků, pro ČD 1300,“ uvedla mluvčí SŽDC Radka Pistoriuosová. Podle ní se ale nepočítá s tím, že by se jízdní řád prodával v papírové verzi i veřejnosti.

Knižní jízdní řád bez spojů jiných dopravců loni vydaly pro veřejnost České dráhy, ty ale nepočítají s tím, že by ho znovu vydaly, potvrdil mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský. Kdyby se České dráhy rozhodly vydat jízdní řád opět v podobě bez jiných dopravců, byl by ještě prázdnější, o zhruba pět procent výkonů přijdou. SŽDC přitom na počátku roku tvrdila, že vyjde cestujícím vstříc a knižní jízdní řád si vezme na starost.

Jízdní řád přináší letos jednu zásadní změnu: dochází k velkému přečíslování tratí, SŽDC to už dříve vysvětlila snahou o logičtější a přehlednější uspořádání. Samotným změnám a novinkám v něm se budeme ještě věnovat.

Elektronický jízdní řád je již k dispozici na stránkách SŽDC, poprvé je ho možné stáhnout i kompletně jako zabalený soubor.