Koleje Dolnośląskie nakoupí další jednotky Pesa

20.03.2021 09:18

Polský dopravce Koleje Dolnośląskie výrazně navýšil svoji objednávku na nové elektrické jednotky Pesa Elf2. Představenstvo firmy vlastněné Dolnoslezským vojvodstvím rozhodlo o nákupu dalších osmi jednotek.

Firma tak využila opce, kterou má ke smlouvě uzavřené v loňském roce. Tehdy dopravce u polského výrobce Pesa Bydhošť podepsala nákup pěti pětidílných jednotek, nakonec jich bude třináct.

O rozšíření nákupu informovala společnost na svém facebookovém profilu. „Jde o největší nákup v historii společnosti,“ uvedl dopravce. Celková hodnota zakázky tak stoupne na 355 milionů zlotých (2,13 miliardy korun).

Dopravce vlastněný Dolnoslezským vojvodstvím je pořídí částečně z investiční půjčky, část nákladů pokryje evropská dotace v rámci projektu „Dolnoslezská aglomerační železnice“. Dolnoslezské vojvodství tím chce dál zlepšit kvalitu cestování veřejnou dopravou. „Důrazně se zaměřujeme na železnici, protože jde o rychlou, bezpečnou a ekologickou dopravu. Nákup nových vlaků je důležitým prvkem naší strategie rozvoje osobní železniční dopravy,“ řekl při prvním nákupu Cezary Przybylski, maršálek Dolnoslezského vojvodství.

Pětidílné jednotky budou mít 8 dveří na každé straně, provozní rychlost bude až 160 km/h. Jednotky budou klimatizované, budou mít prostor pro vozíčkáře a jízdní kola. Pesa uvádí, že velkou pozornost věnovala designu interiéru: velká část prvků je vyrobena z eloxovaného hliníku. Vozidla budou také vybavena defibrilátory AED.

Prakticky shodné jednotky má u Pesy objednán také RegioJet pro provoz v Ústeckém kraji. Rozdíl bude jen v tom, že půjde o vícesystémová vozidla. Jejich dodávka bude mít zpoždění.

Zdroj: Doprava