Komise se brzy vyjádří k převodu nádraží na SŽDC

12.05.2015 16:42

- Evropská komise v příštích týdnech sdělí České republice, jak vysokou cenu nebude při plánovaném převodu nádraží z Českých drah na Správu železniční dopravní cesty (SŽDC) pokládat za nepovolenou veřejnou podporu. Po jednání s eurokomisařkou pro hospodářskou soutěž Margrethou Vestagerovou to dnes v Bruselu ČTK řekl ministr dopravy Dan Ťok. Právě taková cena by se pak podle něj měla velmi brzy objevit v návrhu pro vládu, který se bude převodu nádraží týkat.

 

"Během 14 dní, tří týdnů by mohli takový dopis odeslat do České republiky. Nám by to dovolilo zahájit proces převodu nádraží," poznamenal ministr. Jeho úřad už od loňska chce od Evropské komise vyjádření, zda převod majetku ze státního dopravce na státní podnik nepředstavuje veřejnou podporu. O konkrétní výši budoucí ceny dnes Ťok nechtěl spekulovat, její určení bude podle něj věcí komise.

 

Podle ministerstva dopravy představuje převod majetku dokončení transformace Českých drah a zároveň umožní rekonstrukci nádražních budov. Odhady ceny, ta kterou by měla SŽDC budovy odkoupit, se nyní pohybují od čtyř miliard korun, dráhy původně hodnotu majetku vyčíslily na dvojnásobek.

 

Správa železnic už dříve uvedla, že do opravy nádraží hodlá v prvním kole investovat 8,2 miliardy korun a opravit tak 200 nejvytíženějších nádraží v zemi. Tato nádraží měla být opravená do tří let poté, co budou převedeny do majetku SŽDC.

 

Celkem má SŽDC od Českých drah získat 1600 objektů, z nichž zhruba 1000 připadá na nádražní budovy. V utěšeném stavu je ale necelá polovina z nich a zbytek si vyžádá rozsáhlejší rekonstrukci. Zhruba 40 objektů, například nádraží v Plzni, Sokolově, Bílině, v Berouně a ve Strakonicích, patří mezi nejvíce zdevastovaná nádraží. Na jejich stavu se podepsala zdlouhavá jednání o tom, kdo má v Česku nádraží vlastnit. ČD proto dlouhodobě do oprav investovaly nezbytné minimum, i tak jde ale o stovky milionů korun ročně.

Zdroj: ČTK