Konec žebroty ve vlacích

22.08.2017 21:40

Dánský parlament ve středu jasnou většinou schválil přísnější zákon proti agresivní žebrotě. Té se v severské zemi často dopouští východoevropští Romové, napsala agentura DPA. Nová norma vstoupí v platnost na konci června.

 

Vládou prosazovaná opatření zakazují žebrotu mimo jiné v pěších zónách, před obchodními středisky, na nádražích, ve vlacích i v ostatních veřejných dopravních prostředcích.

 

Ministr spravedlnosti Sören Pape Poulsen hlasování poslanců přivítal a řekl, že středopravicová menšinová vláda na problém zareagovala rozhodně. „Nedovolíme, aby lidé tábořili na veřejných místech, používali naše hřbitovy jako toalety a žebrali ve vlacích,“ prohlásil politik Konzervativní lidové strany.

 

Nové předpisy zdvojnásobují trest pro ty, kdo se žebroty dopustí poprvé. Do vězení poputují na dva týdny. Recidivistům hrozí mnohaměsíční odnětí svobody. Agresivní žebráci mohou být napříště odsouzeni i bez předchozí výstrahy ze strany policie.

 

Zákonodárci nicméně nepřijali dodatek pravicově populistické Dánské lidové strany, která chtěla odsouzené pachatele deportovat ze země.

 

Loni v listopadu oznámilo Dánsko uvěznění a následné vyhoštění žebrající Slovenky. Policie tehdy zdůraznila, že šlo o recidivistku, o které během soudního řízení vyšlo najevo, že přijela do Dánska výlučně s cílem vydělávat si na živobytí žebrotou.

Zdroj: čtk