Konkurence na kolejích se odkládá o několik let

04.09.2019 19:33
Smlouva na provoz dálkových vlaků s Českými drahami vyprší v prosinci. Jak se bude jezdit potom?
Ministerstvo dopravy posune o několik dalších let chystané zahájení provozu dálkových vlaků s dopravci, kteří vzešli z řádné soutěže. Naopak v řadě oblastí počítá dál s přímým zadáním.
I v nich by ale měla dostat příležitost konkurence.
Vyplývá to z několika oznámení, která ministerstvo zveřejnilo ve věstníku veřejných zakázek. Soubor zakázek se týká zatím jen části provozu. Jde ale o několikátý posun v harmonogramu otevírání železničního trhu, podle kterého se původně už mělo několik let soutěžit.
„V rámci ministerstva byl harmonogram otevírání trhu podroben analýze a jsou diskutovány aktualizované termíny výběru dopravců a sjednávání budoucích smluv o veřejných službách,“ řekla mluvčí ministerstva dopravy Lenka Rezková. Ministerstvo zatím nechce říct, jaké nároky bude mít na vozidlový park v soutěžích a přímých zadáních, u některých dieselových tratí se mluví o možnosti hybridních vlaků. „Vyjadřovat se k požadavkům na vozidlový park na konkrétních linkách by bylo v tuto chvíli předčasné,“ řekla Rezková. Na zveřejněném seznamu zakázek jsou linky R21 Praha – Mladá Boleslav – Turnov – Tanvald, R22 Kolín – Mladá Boleslav – Česká Lípa – Nový Bor a R24 Praha–Rakovník, kde od prosince letošního roku bude jezdit Arriva. Ministerstvo počítá po ukončení tříleté smlouvy s dalším pětiletým kontraktem zadaným přímo. Zda Arrivě, nebo někomu jinému, ukáže teprve zájem jiných dopravců.
Ve dvou případech ministerstvo dopravy počítá nejprve s přímým zadáním na přechodnou dobu a pak vypsáním soutěže na delší dobu. To bude případ dvou linek: R9 z Prahy do Brna a Jihlavy přes Havlíčkův Brod, kde bude smlouva přímým zadáním na tři roky. U linky R27 z Ostravy do Olomouce přes Krnov bude po smlouvě na dva roky následovat soutěž na deset let.
Velká smlouva na provoz dálkových vlaků s Českými drahami vyprší letos v prosinci, ministerstvo s výjimkou několika tratí z takzvaných rozstřelů chystá novou smlouvu s ČD na pokrytí většiny spojů. Otvírání trhu bude znovu oddáleno. V tuto chvíli se nedá ale čekat příliš silná kritika alternativních dopravců, ti jsou aktuálně vytíženi přípravami na prosincový start.
 
Zdroj: Doprava