Kraj odmítl převzít starý železniční most přes Orlík, půjde k zemi

20.03.2021 09:20

Zastupitelstvo Jihočeského kraje ve čtvrtek zpečetilo osud železničního mostu přes Orlickou nádrž na trati 201 u Červené nad Vltavou. Zastupitelé jednoznačně odmítli návrhy, aby most převzal kraj od Správy železnic do vlastnictví a zřízením stezky pro cyklisty a pěší jej zachránil před demolicí. Tu chystá Správa železnic spolu s výstavbou mostu nového opodál.

Možností zachování mostu se kraj zabývá od loňska. Podle zastupitelů Správa železnic kraji most nabídla, na hejtmanství byla také doručena petice žádající záchranu mostu. Na arších je 1834 podpisů. Nápad nicméně postupně letos odmítla rada kraje i dopravní komise zastupitelstva, a nyní definitivně i zastupitelstvo.

Důvodem je řada překážek, které dělají ze záchrany mostu pro kraj příliš velké sousto. Podle zastupitelů není možné, aby kraj zachraňoval něco, co nechal zchátrat stát. „Byly by to nehorázné peníze, které si nemůžeme dovolit,“ uvedl náměstek hejtmana pro ekonomiku Tomáš Hajdušek (ODS). Ačkoliv šlo zřejmě o nejdéle diskutovaný bod čtvrtečního zasedání, zastupitelé vesměs přijali argumentaci o finanční neúnosnosti. I když řada z nich vyjádřila nad osudem mostu lítost. Proti převzetí mostu jich nakonec bylo 43, pro pět.

Most je podle dokumentace Správy železnic zchátralý natolik, že by jeho oprava znamenala faktickou výměnu nosné konstrukce za stovky milionů korun. K tomu je třeba připočíst cenu, za kterou by kraj most kupoval. Další náklady by si vyžádalo napojení na návazné trasy na obou březích o celkové délce zhruba dva kilometry. Bylo by prý přitom třeba získat pozemky od soukromých vlastníků, především rodiny Schwarzenbergů.

Vedení kraje poukazuje i na související administrativu, neboť stavební povolení pro stavbu nového mostu obsahuje demolici starého. Součástí povolení je také požadavek Povodí Vltavy a Státní plavební správy na odstranění starého mostu z plavební dráhy. Nové přemostění do plavební dráhy zasahovat nebude. „Tato podmínka by tedy přešla na nového vlastníka mostu,“ píše se v dokumentaci pro zastupitelstvo. Starý most není památkově chráněn, jako technická památka byl nicméně zapsán v letech 1988 až 2016.

Zdroj: sž