Kraje dají na úzkokolejku více peněz

09.03.2017 10:42

Společnost Jindřichohradecké místní dráhy (JHMD) by letos měla mít o poznání méně finančních starostí než loni. Podařilo se jí s Jihočeským krajem a Krajem Vysočina vyjednat výhodnější finanční podmínky pro pravidelný provoz vlaků na obou větvích známé úzkorozchodné tratě.

            Dohodu se přitom podařilo uzavřít výrazně dříve než v minulých letech, což svědčí o zlepšování donedávna napjatých vztahů mezi kraji a firmou. Větší část výkonů úzkokolejné dráhy připadá na jižní Čechy. Obě strany tam předběžně dospěly k dohodě, podle které se dotace na jeden vlakový kilometr zvýší o necelých sedm korun na 79,562 koruny.

            „Je v tom zahrnut například mzdový nárůst nebo opravy a údržba,“ potvrdil poradce jihočeského hejtmana pro dopravu Ivan Študlar. Celkem tak dopravní společnost za objednané služby dostane letos od kraje téměř 14,3 milionu korun, o 1,2 milionu korun více než loni. Dohoda teď míří na jednání rady kraje, která musí kontrakt schválit. Pak bude podepsán.

To se už podařilo v kraji Vysočina, kde je vývoj podobný. Železniční společnost tam dostane téměř 13,5 milionu korun, což představuje 81,64 koruny za vlakový kilometr. Oba kraje nově postupují v souladu pod heslem „za stejnou službu stejné peníze“. Základní částka za vlakový kilometr je stejná, výsledný rozdíl v konečné sazbě plyne z odlišného přístupu k odpisům za nová železniční vozidla v minulosti. Jihočeský kraj je už částečně hradil dříve.

Vedení společnosti jindřichohradecké dráhy si novou spolupráci s Vysočinou pochvaluje. „Pozitivem je skutečnost, že Kraj Vysočina nám bude na objednané výkony hradit zálohy stejně jako Českým drahám. V loňském roce nám kraj tyto zálohy nehradil a my jsme museli celou službu předfi nancovávat,“ vysvětlil šéf železniční společnosti Boris Čajánek. Podle něj se příznivě projevila také personální výměna po volbách, když v Jihlavě nahradil radního pro dopravu Libora Joukla jeho stranický kolega Jan Hyliš (ČSSD).

 

Dopravce od Jihočeského kraje dostane letos 14,3 milionu, o 1,2 milionu korun více než loni.

 

Foto popis| NAUTILUS. Modernizované vozy M27 připomínající kulatými okny ponorku přinesly jindřichohradecké úzkokolejce zatím spíše starosti. Dotace na rekonstrukci vozidel byla výrazně zkrácena.

 

Zdroj: E15