Království dětských snů

28.10.2017 12:25

– Největší modelové kolejiště ve střední Evropě, simulátory, kde si můžete vyzkoušet práci strojvůdce či řidiče tramvaje, i unikátní model Prahy. To všechno uvidíte v Království železnic na pražském Smíchově! Na své si tu přijdou malí i velcí milovníci vlaků. Upřímně, kdo nechtěl řídit vlak?

 

„Na galerii máme původní tři kolejiště. Je to čistá fantazie modelářů, nepředstavují žádná konkrétní místa,“ uvedl Rudolf Pospíšil z Království železnic. „Dole je pak spodní kolejiště, kde jsou vidět známá nádraží z České republiky spolu s modely nejznámějších památek a krajinných prvků,“ vysvětlil. To se stále rozšiřuje, až bude dokončeno, bude mít unikátní propojené kolejiště rozlohu přes 900 metrů čtverečních. Hotové by mělo být nejdříve za pět let.

 

Den a noc

 

Aby byla iluze skutečného života dokonalá, model dokonce simuluje změnu světla během dne. Nemusíte se ale bát, že přijdete o část podívané. Za »noci« kolejiště svítí nepřeberným množstvím světýlek, díky kterým model vypadá téměř jako skutečnost!

 

Přijdou znovu

 

Za osm let, kdy je muzeum v provozu, se už v něm mnoho změnilo. Někteří návštěvníci se proto vrací. Vždy tu totiž najdou něco nového. „Pocházím z Ostravy a poprvé jsem tu byla v roce 2009. Nyní jsem přijela jenom kvůli tomu. Jsme vlakoví nadšenci, já jezdím ráda vlakem dodnes a několik železničních modelů jsme doma také měli,“ řekla Aha! návštěvnice Hana Kučerová (62). V Království železnic jsou kromě vlaků k vidění také dva unikátní modely Prahy.

 

Splněný dětský sen Jak se zrodil nápad postavit největší modelové kolejiště ve střední Evropě? „Začalo to jako dětský sen jednoho z majitelů. Jako malý si s tátou v neděli stavěli vláčky, ale odpoledne je zase museli rozložit a uklidit. Byty byly malé, prostor na složené kolejiště nebyl. Tady se kolejiště skládat nemusí, naopak ho neustále rozšiřujeme, “ uvedl Rudolf Pospíšil.

 

Potřebovali by 4 hektary Kolejiště není přesnou kopií České republiky. ště rep „Ta by se nám sem nevešla, počítali jsme to a potřebovali bychom na ni 4 hektary,“ vysvětluje Rudolf Pospíšil. Modely jsou vyvedené v měřítku H0 neboli 1:87. Modely i počítače Modely jsou doplněny o informační systém, který mohou využívat návštěvníci s poruchami zraku či sluchu. Kamery nad kolejištěm pak umožňují přiblížit si i ty části modelů, které jsou od lidí daleko. Nechybí ani interaktivní prvky, kterými můžou návštěvníci spustit třeba jízdu vlaku.

 

25 000 figurek „Na modelech železnic železobecně jsou vždy nejdůležitější detaily. V našich kolejištích je nyní více než 25 000 figurek v různých situacích,“ řekl Aha! Rudolf Pospíšil.

 

Velín jako skutečný Množství vláčků, které se po obrovském propojeném kolejišti pohybuje, potřebuje také náležitý dohled. V Království železnic je proto také velín, který se na první pohled velmi podobá skutečným dopravním řídicím centrům.

 

Kdo chce řídit vlak?

 

V Království železnic se nachází také několik simulátorů, kde si návštěvníci mohou vyzkoušet, jaké to je řídit vlak, tramvaj či autobus. Skutečné soupravy technici muzea upravili, aby si tento zážitek mohly zkusit i děti. Na čelní sklo se promítá projekce konkrétních tratí, navíc jako »řidič« můžete otevírat dveře, zvonit, rozsvěcet světla nebo blinkry.

Zdroj: Metro