Linecké expresy praskají kvůli vodákům ve švech

24.07.2018 11:47

Prázdniny letos nebývale naplnily Jižní expresy z Prahy do Českých Budějovicích a dále do Lince. Především linecké vlaky jedoucí až do Rybníka praskají v červenci ve švech kvůli lidem s batohy a karimatkami, kteří vesměs míří na vodu. Nastupovat bez místenky tak představuje značné riziko cesty „na stojáka“.

„Posílili jsme během sezony řadu vlaků tímto směrem včetně Jižních expresů, a to především v nejvytíženější cestovní časy. Spoje Praha – Linec jsme po dohodě s ÖBB posílili v celé trase až na maximum, které je na této trati dovoleno, tedy na pět vozů. Mezi Prahou a Českými Budějovicemi pak nasazujeme ještě více posilových vozů i více vlaků. Přesto jsme v některých případech zaznamenali plné vytížení vlaků,“ sdělil mluvčí drah Petr Šťáhlavský. Drahám se tak znovu potvrzuje správnost zavedení expresů jižním směrem v prosinci 2016.

Tradiční magnetismus jižních Čech pro rozličné typy čundráků letos zvyšuje především sucho. „Půjčovny lodí brečí, neboť téměř všechny řeky vyschly pod únosnou mez a nedají se splouvat. Například na Sázavě se tahají lodě přes kamenité peřeje, Berounka má dlouhé úseky pod jezy bez vody. Lužnice i Ohře jsou v obvykle splouvaných úsecích bez vody,“ vykresluje situaci Jakub Turek z turistického webu Horydoly.cz. Spolehlivě splavná tak je jen Vltava pod Lipnem, což jen potvrzuje výsadní postavení této řeky mezi vodáky. Vltavě mezi Vyšším Brodem a Českými Budějovicemi se tak někdy říká vodácká dálnice. „Tak to tam taky vypadá – nad jezy se čeká desítky minut, aby člověk mohl plout,“ doplnil Turek.

Zdroj: Doprava