Lokálkový happyend

26.06.2018 18:50

Případ lokálky Bruntál – Malá Morávka po řadě zvratů míří k dobrému konci. Alespoň pro příznivce železnice a drážní nostalgie. Slezský železniční spolek a dopravní společnost MBM rail dostaly nakonec od Správy železniční dopravní cesty svolení s provozem pravidelných turistických vlaků. Deníku Zdopravy.cz to potvrdil člen výboru spolku Ladislav Antalec a jednatel MBM rail Jiří Mužík.

„Správa železniční dopravní cesty nakonec přehodnotila své stanovisko a povedlo se od ní získat trasy,“ uvedl Antalec. I když vlaky objednává a zaplatí kraj, správa železnic původně o obnovení provozu na deset let opuštěné lokálce nechtěla ani slyšet. Podle jejího původního vyjádření před deseti dny by si obnovení provozu vyžádalo opravy ve výši sto milionů korun.

Názor ale změnila. „Na základě dalších jednání, kdy se zpřesnily požadavky dopravce, se hledalo možné řešení k zajištění provozu. Trať za předpokladu realizace nutných opatření je prohlášena za sjízdnou,“ sdělila mluvčí SŽDC Kateřina Šubová. Železničáři podle ní ještě před zahájením provozu provedou (či už provedli) opravy za zhruba deset milionů korun. Podepřou například některé mosty, dosypou štěrk a vymýtí zeleň kvůli zajištění rozhledu na přejezdech.

Vlaky budou jezdit o prázdninových víkendech a svátcích v pěti párech, v Malé Morávce na ně bude navazovat turistická autobusová linka až do Karlovy Studánky. Soupravy budou složeny z lokotraktoru (T211) a přípojného vozu k Hurvínku (Blm). Lokotraktory má firma pro jistotu připraveny dva. Autobus bude Karosa.

Vlaky poprvé vyjedou v sobotu 30. června. Jednosměrné jízdné pro dospělého bude činit 70 korun, děti a senioři zaplatí 40 korun, rodinná jízdenka pro dva dospělé a dvě děti vyjde na 160 korun. V ceně je i autobus až do Karlovy Studánky. Kola se budou přepravovat zdarma. Odhadované náklady kraje činí zhruba 800 tisíc. Podpora bude mít formu individuální dotace náměstka hejtmana.

Zdroj-: Doprava