Metrans připravuje rozšíření terminálu v České Třebové

28.12.2014 13:06

Společnost Metrans chystá výstavbu druhé etapy svého železničního terminálu v České Třebové, který začal fungovat před dvěma lety. Přinese to zvýšení výkonu logistického centra na dvojnásobek a zhruba 65 nových pracovních míst, řekl starosta města Jaroslav Zedník.

 

"V třetí etapě by pak měli postavit své logistické centrum, což by mělo přinést největší počet pracovních míst. Sedět by tam mělo přibližně 300 logistiků. Ve čtvrté etapě, která bude následovat až na závěr, by měli postavit depo na opravu kontejnerů a vagonů," uvedl Zedník. Nové řídicí centrum by mělo postupně převzít řadu činností z Prahy a řídit dopravu po celé Evropě.

Nyní na terminálu pracuje kolem 85 lidí, po rozšíření v druhé etapě jejich počet vzroste na 150. Další místa vznikají v České Třebové u Českých drah, které pro terminál zajišťují některé služby. Překladiště za minulý rok odbavilo zhruba 8000 vlaků.

Pardubický kraj připravuje kvůli překladišti opravu silnice Česká Třebová – Semanín, která je silně zatížena nákladní dopravou. Umožní to výjezd kamionů na silnici I/35, aniž budou muset projíždět městem. Areál je také nutné lépe napojit na blízkou státní I/14. Česká Třebová plánuje vybudovat příští rok do zóny nový přivaděč.

Do terminálu přicházejí i další investoři, jejichž aktivity budou na železniční dopravu navazovat. Společnost Wakestone Development už získala stavební povolení na logistický areál se skladovou halou, radnice také jedná s další výrobní firmou o prodeji asi pěti hektarů pozemků v průmyslové zóně.

Kontejnerové překladiště Metransu neslouží jako tzv. koncový terminál. Hlavně se zde překládají kontejnery na vlaky jedoucí do dalších terminálů společnosti, z nichž se teprve rozvážejí po silnici.

Zdroj: Doprava